Zawód obuwnik wróci do Zespołu Szkół im. KEN!

Zawód obuwnik wróci do Zespołu Szkół  im. KEN!

Czy Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej zasilą wkrótce absolwenci gimnazjów chcący kształcić się w zawodzie obuwnik? Polska Izba Przemysłu Skórzanego w porozumieniu z Dyrekcją szkoły, przedstawicielami branży obuwniczej z terenu Gminy Kalwaria Zebrzydowska i Powiatu Wadowickiego, podjęła działania na rzecz stworzenia w placówce możliwości kształcenia w tym zawodzie. Na stronie PIPS 3 grudnia br. ukazała się informacja o naborze do szkoły obuwniczej w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Jeszcze kilka lat temu w ZS im. KEN działało technikum obuwnicze i zasadnicza szkoła zawodowa kształcąca w zawodzie obuwnik. Niestety, z roku na rok zainteresowanie tym fachem malało. Klasa technikum obuwniczego została uruchomiona po raz ostatni w roku szkolnym 2004/2005 i liczyła 15 uczniów, natomiast klasę zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie obuwnik uruchomiono ostatecznie w roku szkolnym 2007/2008 i uczyło się w niej 12 uczniów. W kolejnych latach klas już nie uruchomiono.
– Rekrutację do zasadniczej szkoły zawodowej w zawodzie obuwnik prowadzimy co roku, jednak nie udaje się nam jej otworzyć z powodu małego zainteresowania. Jak dotąd, zgłaszały się 2-3 osoby. Być może w tym roku będzie inaczej – przyznaje Maria Pędracka, Wicedyrektor szkoły.
ZS im. KEN podejmuje szereg działań w celu promocji placówki: organizuje wspólnie z PIPS i Cechem Rzemiosł Różnych spotkania informacyjne z rodzicami i uczniami gimnazjów, informacje o profilach kształcenia umieszcza na plakatach reklamowych szkoły, artykułach prasowych, lokalnych stronach internetowych. Informację o rekrutacji gimnazjaliści mogą zdobyć również na corocznych Targach Edukacyjno-Wydawniczo-Informacyjnych, organizowanych przez Starostwo Powiatowe w Wadowicach.
W ostatnim czasie w promocję nauki zawodu obuwnik aktywnie włączyła się również Polska Izba Przemysłu Skórzanego. Jan Góralczyk, radny Rady Powiatu w Wadowicach w latach 2002 – 2006, a od maja ubiegłego roku prezes PIPS ma nadzieję, że podjęte starania doprowadzą do utworzenia w roku szkolnym 2014/2015 klasy o profilu obuwniczym lub klasy wielozawodowej, w której nie zabraknie miejsca dla uczniów zainteresowanych zdobyciem zawodu obuwnika. PIPS oraz Cech Rzemiosł Różnych z Kalwarii Zebrzydowskiej w sierpniu tego roku wystosowali oficjalne pisma w tej sprawie do Starosty Wadowickiego, które zostały również przekazane do wiadomości Przewodniczącemu Rady Powiatu  w Wadowicach, Przewodniczącemu Komisji Oświaty Rady Powiatu, oraz Dyrekcji szkoły. W piśmie PIPS zwraca uwagę z jednej strony na duże bezrobocie wśród wykształconych młodych ludzi, a z drugiej – brak w zakładach produkcyjno-usługowych wykwalifikowanych pracowników, m.in. w zawodzie obuwnik, stolarz, tapicer, hydraulik czy elektryk. Rzemieślnicy apelują o podejmowanie różnorodnych działań, zachęcających uczniów do wyboru szkoły ponadgimnazjalnej kształcącej w zawodach, które gwarantują perspektywę szybkiego zatrudnienia na lokalnym rynku pracy, lub nawet poza granicami kraju. Ze swej strony deklarują pomoc w organizacji procesu edukacyjnego w zakresie przeprowadzania kursów, szkoleń, a także chęć włączenia się w promocję zawodu obuwnik.
PIPS stara się dotrzeć do uczniów III klas gimnazjum z okolic Kalwarii Zebrzydowskiej i powiatu wadowickiego oraz ich rodziców z informacją o naborze do klas technikum i zasadniczej szkoły zawodowej w specjalności obuwnik w Zespole Szkół im. KEN w roku szkolnym 2014/2015. Informacje o naborze umieszczono na stronie internetowej www.pips.pl i w prasie branżowej.
– Z informacją chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców, nie tylko na terenie Małopolski – mówi Jan Góralczyk. – Szkoła w Kalwarii Zebrzydowskiej posiada internat, nie ma więc przeszkód, aby kształcili się tu uczniowie z innych regionów kraju. Na dzień dzisiejszy ważną sprawą jest też rozwiązanie kwestii związanej z odbywaniem praktyk zawodowych w technikum. Jeśli klasa zostanie uruchomiona, szkoła zapewni naukę języków obcych – angielskiego i włoskiego.
Samorządowców o konieczności podtrzymania rodzimego przemysłu skórzanego przekonywać nie trzeba.  – Jesteśmy przekonani, że zawód obuwnika to nie tylko wieloletnia tradycja czy ścisła nauka zawodu, ale również perspektywa na znalezienie pracy i rozwój zawodowy w zakładach produkcyjnych na naszym terenie – mówi Starosta Wadowicki Jacek Jończyk. Starosta zachęca jednocześnie rzemieślników do dalszej ścisłej współpracy w zakresie kształcenia, organizacji praktyk i praktycznej nauki zawodu w zakładach pracy, dzięki czemu umiejętności nabyte przez uczniów będą odpowiadały zapotrzebowaniom rynku pracy.
Ze swej strony Powiat Wadowicki będzie kontynuował działania na rzecz promocji szkół zawodowych wśród absolwentów gimnazjów, oraz dołoży wszelkich starań, aby młodzież mogła zdobywać wykształcenie w zawodzie. Czy zawód obuwnik powróci do ZS im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej? Ze względu na rosnącą rangę szkolnictwa zawodowego uczniowie coraz częściej wybierają szkoły dające konkretny zawód. Być może już w przyszłym roku szkolnym uda się uruchomić klasę kształcącą w tym zawodzie.