XXVII Sesja Rady Powiatu

XXVII Sesja Rady Powiatu

Informacja Dyrektora ZZOZ w Wadowicach na temat wyniku finansowego za 2012 r. i I kwartał 2013 r. oraz zamierzonych działaniach w 2013 r., podsumowanie roku 2012 przez Powiatowy Urząd Pracy i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach oraz informacja o realizacji Strategii Robót Drogowo-Mostowych w ciągach dróg powiatowych na terenie powiatu wadowickiego w 2012 r. to główne zagadnienia omówione w trakcie XXVII sesji Rady Powiatu w Wadowicach, zwołanej na dzień 22 kwietnia 2013 r.
Sesję rozpoczęła minuta ciszy, którą oddano cześć zmarłej 1 kwietnia br. wieloletniej dyrektor PUP w Wadowicach – Krystynie Olesińskiej.
Analizę sytuacji na rynku pracy oraz informację o programach aktywizacji osób bezrobotnych w 2012 r. i pierwszym kwartale 2013 r. przedstawiła dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Wadowicach Małgorzata Chowaniec. Dyrektor PUP podkreśliła silną zależność między sytuacją w kraju, a występującymi w powiecie trendami na rynku pracy. Mimo zanotowanego w ostatnim czasie na terenie całej Polski wzrostu bezrobocia, województwo małopolskie dalej należy do regionów z najniższym jego poziomem (11,5 %). Spośród 22 małopolskich urzędów pracy powiat wadowicki ze wskaźnikiem bezrobocia na poziomie 13,7 % usytuował się na 14 pozycji. Bezrobocie w powiecie wadowickim od 2009 cechuje się tendencją wzrostową z wyraźnym zróżnicowaniem sezonowym. Miesiące wiosenne to okres spadku liczby zarejestrowanych bezrobotnych, co wynika m.in. z rozpoczynania się prac sezonowych w budownictwie i rolnictwie, a także z początku sezonu turystycznego. Z kolei pod koniec roku z powodu napływu do urzędu pracy osób, którym wygasają umowy o pracę zawarte na czas określony oraz powrotu osób wykonujących subsydiowane zatrudnienie, liczba bezrobotnych wzrasta.
Jak wyjaśniła dyrektor PUP, najsilniejsze spowolnienie zatrudnienia i wzrost bezrobocia nastąpiło w budownictwie i przemyśle, które borykały się z osłabieniem zamówień i produkcji oraz gwałtownym wzrostem strat finansowych przedsiębiorstw. Bariery najbardziej ograniczające bieżącą działalność przedsiębiorstw to głównie: niedostateczny popyt na rynku krajowym, niepewność ogólnej sytuacji gospodarczej, wysokie koszty zatrudnienia i innego rodzaju obciążenia. W ub. roku dokonano 10 zgłoszeń zwolnień grupowych, z czego 7 dotyczyło zwolnień o zasięgu ogólnokrajowym, które jednak nie dotknęły mieszkańców naszego powiatu. W 2012 r. w ramach zgłoszonych zwolnień pracę straciło 47 osób z terenu powiatu.
W I kwartale 2013 r. dokonano już 6 zgłoszeń zwolnień grupowych, z czego 4 o zasięgu ogólnokrajowym. Do zwolnienia przewidziano 53 osoby.