XII Rodzinny Rajd Rowerowy „Doliną Karpia”

26 maja 2013 roku –  już po raz 12 – odbył się Rodzinny Rajd Rowerowy, organizowany przez Ognisko TKKF "Leskowiec" w Wadowicach. W imprezie współfinansowanej przez Powiat Wadowicki oraz Urząd Miejski w Wadowicach wzięło udział około 130 osób. Rowerzyści tym razem jechali „Doliną Karpia” – prawie 40 km trasa obejmowała odcinek Wadowice-Paszkówka-Spytkowice.
W oficjalnym otwarciu rajdu – na parkingu pod Spółdzielnią Mieszkaniową w Wadowicach na Os. Kopernika wziął udział Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, który dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi. Na starcie każdy uczestnik rajdu mógł pobrać tzw. „Paszport Doliny Karpia”, który upoważniał  do korzystania ze zniżek podczas odbywających się równolegle na terenie gmin Doliny Karpia II Targów Turystycznych. Trasa rajdu podzielona została na dwa etapy. Pierwszy odcinek –  z metą  przy  Łowisku „Pod Dębem” w Paszkówce przebiegał przez Zaskawie, Roków, Wysoką i Draboż. Na półmetku rajdu uczestnicy mogli odpocząć i zregenerować siły, a także zwiedzić pałac Wężyków w Paszkówce oraz wziąć udział w konkursach „Z rybą”. Drugi etap prowadził przez Paszkówkę, Kopytówkę, Brzeźnicę, Łączany, Ryczów Łęg i Lipową, aż do Spytkowic, gdzie przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym znajdowała się meta rajdu. Podczas przystanku w Ryczowie, rowerzyści mieli możliwość zwiedzania tamtejszej Izby Regionalnej oraz skosztowania regionalnych potraw.
Na mecie rajdu wszystkich miłośników „dwóch kółek” przywitała pomysłodawczyni Beskidzkich Rajdów Rowerowych, była posłanka na Sejm RP oraz europarlamentarzystka – Grażyna Staniszewska, Przewodniczący Rady Powiatu w Wadowicach Józef Łasak, Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Powiatu – Alina Wolas.
Wszyscy rajdowicze oraz zaproszeni goście mogli wziąć udział w atrakcjach przygotowanych przez Gminę Spytkowice w ramach zorganizowanego w tym samym dniu Pikniku Rodzinnego 2013: obejrzeć występ gimnazjalistów prezentujących program artystyczny „Żyj kolorowo” oraz pokaz Małopolskiego Klubu Karate – Sekcja Spytkowice, kibicować uczestnikom meczu Ojcowie – Synowie o Puchar Wójta Gminy Spytkowice, sprawdzić swoją wiedzę w konkursie wiedzy „Zdrowe bicie serca”, przygotowanym przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Wadowicach lub zmierzyć się z „Rowerowym Torem Przeszkód”.
W trakcie imprezy wyłoniono zwycięzców poszczególnych, przewidzianych w regulaminie konkurencji. Najstarszym uczestnikiem rajdu okazał się Pan Stanisław Ligęza, najmłodsi uczestnicy rajdu jadący samodzielnie to Kacper Łopatecki i Milena Perlińska, a najmłodszy rajdowicz jadący w koszyku to dwuletni Mateusz Brąblik. Najliczniejszą rodziną biorącą udział w rajdzie byli państwo Kowalczykowie (4 osoby), a Towarzystwo Turystyki Rowerowej „Cyklista” (20 rowerzystów), podobnie jak w roku ubiegłym okazało się największą rowerową reprezentacją. Piękny czerwony rower – ufundowany przez firmę „Adampol” z Wadowic, odpowiadającą jednocześnie za obsługę techniczną rajdu, otrzymała Milena Perlińska.
Honorowymi patronami rajdu byli: Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Burmistrz Wadowic Ewa Filipiak, Wójt Gminy Spytkowice Mariusz Krystian oraz Wójt Gminy Brzeźnica Bogusław Antos.
Fot.: Ognisko TKKF „Leskowiec”