„Wyławianie talentów” – XXI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

7 października b.r. w I LO im. Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadgimnazjalnych powiatu wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczyciel języka polskiego, Bogdan Szpila– dziennikarz „Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu 33 reportaży i felietonów, nadesłanych jeszcze w tradycyjnym terminie na wiosnę – tuż przed lockdownem,  miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności przedstawicieli organizatora – Krzysztofa Koska, wicedyrektora I LO im. MarcinaWadowity oraz Marii Talagi, przewodniczącej Stowarzyszenia Absolwentów LO – wręczono nagrodę Grand Prix za najlepszy tekst konkursu Marcinowi Płonce  z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszający reportaż „Ostateczna decyzja” o zagubieniu w życiu doprowadzającym ostatecznie do samobójstwa. Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajęła jego redakcyjna koleżanka Martyna Kudłacik za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego, ale i ironicznego spojrzenia na sposób wykorzystywania przez osoby publiczne świata mediów społecznościowych.

Z kolei I miejsce w kategorii reportaż przypadło Sarze Piekut z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za przejmujący tekst o skutkach niezauważanej, a może i bagatelizowanej przez otoczenie depresji. II miejsca także dla Sary Piekut za bardzo ciekawie skomponowany reportaż o stopniowym zobojętnieniu zagonionych rodziców wobec kiedyś tak wyczekiwanego dziecka, a trzecie ponownie dla Marcina Płonki za osnutą na faktach, ale interesująco sfabularyzowaną relację z ostatniego dnia życia.