Wycieczka do Chlebowej Chaty

3 czerwca br. w ramach obchodów Dnia Rodzicielstwa Zastępczego dzieci przebywające w rodzinnych formach pieczy zastępczej na terenie Powiatu Wadowickiego oraz ich opiekunowie uczestniczyli w wycieczce do Chlebowej Chaty w Górkach Małych k/Brennej. Towarzyszyła im m.in. wicestarosta Beata Smolec.

Celem wyjazdu było przybliżenie życia naszych przodków, zapoznanie z podstawowymi rodzajami zbóż i ich zastosowaniem, prezentacja maszyn wykorzystywanych dawniej przy uprawie i obróbce ziarna, czyli droga „od ziarenka do bochenka”.

Podczas zwiedzania uczestnicy mieli okazję obserwować w jaki sposób z mleka robi się masło i ser, a także sami próbowali ubijać masło w maselnicy. Dowiedzieli się także o sposobach pozyskiwania miodu, poznali ciekawostki z życia pszczół i wzięli udział w pokazie sprzętu pasiecznego.

W piwnicach Chlebowej Chaty każde dziecko wypiekało własnoręcznie wykonany podpłomyk, który potem chętnie konsumowało ze swojskimi dodatkami. Dzieci podjęły próby młócenia cepami, mieliły zboża na żarnach, był także czas na zabawę na starych traktorach, wozach i maszynach. Ta forma aktywności sprawiła dzieciom wiele radości!

Na koniec wizyty w Chlebowej Chacie zaserwowano pyszne kiełbaski upieczone na ognisku. Uczestnicy z żalem opuszczali to gościnne miejsce. Dla niektórych rodzin była to pierwsza całodniowa wspólna wycieczka, która z pewnością zapadnie im w pamięć.

Tekst i zdjęcia: PCPR w Wadowicach