Wielkie pieniądze dla naszych szkół

Dobre wiadomości dla uczniów i nauczycieli szkół powiatowych tuż przed Świętem Edukacji Narodowej… Wczoraj (10 października) starosta Eugeniusz Kurdas i wicestarosta Beata Smolec odebrali z rąk przedstawicieli Województwa Małopolskiego – przewodniczącego Rafała Bochenka, wiceprzewodniczącej Iwony Gibas i radnego Filipa Kaczyńskiego listy intencyjne na realizację w naszym powiecie programów edukacyjnych dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej i budżetu państwa.

Pieniądze na tworzenie i rozwijanie Centrów Kompetencji Zawodowych (CKZ) oraz wzbogacanie oferty szkół zawodowych, w tym kształcących uczniów ze specjalnymi potrzebami trafią do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie – ponad 4,2 mln zł, dwóch centrów w Wadowicach: „Ekonomika” – dofinansowanie wynoszące ponad  3,7 mln zł i „Gorzenia” – ponad 3,6 mln zł. Te szkoły będą w najbliższych latach kontynuować realizację projektów, rozpoczętych w 2017 roku. Środki otrzyma również kalwaryjski Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej – ponad 2,8 mln zł. W sumie do naszych szkół trafi więc prawie 14,5 mln środków zewnętrznych!

Centra Kompetencji Zawodowych pomogą m.in. podnieść kompetencje zawodowe i umiejętności uniwersalne oraz realizować kompleksowe programy kształcenia w miejscach pracy. Wesprą też działania zwiększające udział młodzieży ze szczególnymi potrzebami w edukacji zawodowej. W ofercie nie zabraknie również doradztwa edukacyjno-zawodowego oraz orientacji zawodowej. Modernizowana będzie baza szkolna. Projekty są dofinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 10.2.2 – Kształcenie zawodowe uczniów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

W szczegółach wygląda to tak:
1. Projekt pn. Turystyczno-Gastronomiczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II  (realizowany w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  nr 1 w Wadowicach tzw. ,,Tischner”) – całkowita  wartość projektu to kwota  4 152 038,17 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa to 3 736 738,17 zł.

2. Projekt pn. Wadowickie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II (realizowany w  Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  nr 2 w Wadowicach tzw. ,,Mechanik”) – całkowita  wartość projektu to kwota 4 023 360,10 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej i budżetu państwa to 3 620 960,10 zł.

3. Projekt pn. Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II (realizowany  w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego  w Andrychowie tzw. ,,Kotarbin”) – całkowita  wartość projektu to kwota 4 755 560,02 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa to 4 279 760,02 zł.

4. Projekt pn. Nowe kompetencje nowe możliwości – wsparcie Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej (realizowany w Zespole Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskie) – całkowita  wartość projektu to kwota  3 121 051,70 zł w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej i Budżetu Państwa to  2 808 051,70 zł.

Wielkie pieniądze dla naszych szkół