Wideokonferencja w sprawie koronawirusa. Starosta ponawia swój apel

Dziś (20.03) za pomocą kanału udostępnionego przez Państwową Straż Pożarną w Wadowicach odbyła się wideokonferencja poświęcona działaniom, jakie podejmują nasze powiatowe służby i instytucje w związku panującą w Polsce epidemią koronawirusa.

O podjętych i zaplanowanych działaniach rozmawiali: starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, komendant powiatowy PSP bryg. Paweł Kwarciak, komendant powiatowy policji mł. as. Arkadiusz Śniadek, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Krystyna Kozik, dyrektor wadowickiego ZZOZ Barbara Bulanowska oraz kierownik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Starostwie Powiatowym Jerzy Śniegowski. Podczas wideokonferencji omówiono m.in. wzajemną współpracę pomiędzy służbami i instytucjami działającymi na terenie powiatu oraz funkcjonowanie miejsca kwarantanny, które stworzono na terenie internatu Zespołu Szkół im. KEN w Kalwarii Zebrzydowskiej. Rozmawiano także o sytuacji w domach pomocy społecznej i w szpitalu powiatowym, w tym o konieczności uzupełnienia zapasów środków ochronnych.

Ważne miejsce w rozmowie zajmował temat przestrzegania kwarantanny, tej obowiązkowej, i tej zalecanej – społecznej. – W odniesieniu do tego drugiego problemu pragnę powtórzyć mój apel skierowany tydzień temu do młodzieży z naszego powiatu – mówił po wideokonferencji starosta E. Kurdas. – Wiem, że szczególnie dla młodych ludzi dłuższe pozostawanie w domu jest trudne. Ale stawka jest ogromna. Jest nią zdrowie i życie nasze i naszych bliskich. Zamknięte galerie, kawiarnie, puby, odwołane koncerty nic nie dadzą, jeśli nie wykażemy się odpowiedzialnością i troską o siebie nawzajem.  Dlatego, po niepokojących sygnałach, jakie otrzymałem od komendanta powiatowego policji, raz jeszcze proszę młode osoby: jeśli już musicie wyjść z domu, niech to będą samotne spacery albo z jakąś bliską osobą – wszystko jednak z zachowaniem środków ostrożności. Ale w żadnym wypadku nie gromadźcie się ani w większych ani nawet w mniejszych grupach. Waszym przeciwnikiem naprawdę nie jest policja, która – notabene – zapowiedziała wzmożone kontrole. Wróg jest zupełnie gdzie indziej. Najprościej go pokonać zostając w domu. Obecnie nie oznacza to przecież zaprzestania kontaktów z przyjaciółmi i kolegami. Wykorzystajcie współczesną technologię do podtrzymania więzi z innymi. Czytajcie książki, oglądajcie filmy. Zróbcie to, na co nie będzie czasu, a może i ochoty, jak ten trudny czas, który przeżywamy, się skończy. Pamiętajmy – nasze zachowanie ma wpływ na innych. Dajmy dobry przykład naszym bliskim, sąsiadom, kolegom i koleżankom ze szkoły!