Wadowicki szpital nadbudowany czyli kolejna potężna inwestycja naszego samorządu w zdrowie

Wadowicki szpital nadbudowany czyli kolejna potężna inwestycja naszego samorządu w zdrowie

4 grudnia 2023 roku – ta data przejdzie do historii Powiatu Wadowickiego. Tego dnia oddano do użytku dwie nowe kondygnacje Szpitala Powiatowego im. św. Jana Pawła II w Wadowicach. Teraz szpitalny pawilon „E” liczy ich aż siedem. Rozbudowa kosztowała blisko 44 miliony złotych i jest jedną z największych inwestycji powiatowych ostatnich kilkunastu lat.

W uroczystym otwarciu nowej części szpitala uczestniczyli m.in. poseł Filip Kaczyński, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, wicemarszałek Łukasz Smółka, radny województwa Rafał Stuglik, samorządowcy powiatowi i gminni, przedstawiciele wykonawców inwestycji oraz oczywiście dyrekcja i pracownicy szpitala.

władze powiatu podczas otwarcia nadbudowanej części szpitala

Wadowicka lecznica podlega samorządowi powiatowemu. To dzięki decyzjom podjętym przez władze Powiatu Wadowickiego inwestycja mogła dojść do skutku. Nic wiec dziwnego, że na uroczystości byli obecni starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska wraz z licznymi radnymi a także sekretarz powiatu Beata Geisler, skarbnik powiatu Maria Warchoł oraz kierownik wydziału inwestycji starostwa Agnieszka Jamróz.

Inwestycja w zdrowie zawsze się opłaca
To naprawdę historyczny dzień. Zakończyliśmy inwestycję, która ma strategiczne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa mieszkańców powiatu wadowickiego i przybywających do nas gości – mówiła wicestarosta Beata Smolec. – Dla nas, samorządowców powiatowych nigdy nie było żadnych wątpliwości – inwestycja w zdrowie, to inwestycja, która zawsze się opłaca. Dlatego, mimo że mówimy o ogromnych pieniądzach, bo aż 22 milionach złotych z budżetu powiatu, to zarówno Zarząd Powiatu, jak i Rada Powiatu nie miały żadnych wątpliwości, że trzeba wesprzeć rozbudowę naszej lecznicy. Jednocześnie jestem wdzięczna za to, że to ogromnie ważne, ale i kosztowne przedsięwzięcie wsparli parlamentarzyści z naszego regionu – w szczególności Pan Filip Kaczyński, rząd, samorząd wojewódzki a także gminy z naszego terenu. Dziękuję wszystkim bez wyjątku, dzięki którym dziś możemy cieszyć się z dwóch nowych, świetnie wyposażonych kondygnacji wadowickiej lecznicy. To naprawdę wielki dzień dla nas wszystkich a zarazem wzorcowy przykład na to, że wspólnie możemy więcej – dodała B. Smolec.

W podobnym tonie wypowiadał się m.in. marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski. – Dużo mówimy dziś o odwadze. To prawda, bez odwagi i determinacji wielu osób nie moglibyśmy dziś świętować, a jest co! Druga rzecz, to słowo, którym często się posługuję a mianowicie – synergia. To zaangażowanie wielu instytucji: powiatu, gmin, środków europejskich będących w dyspozycji województwa, rządu i szpitala doprowadziło nas do szczęśliwego finału tego niełatwego procesu – mówił W. Kozłowski.

14 źródeł finansowania
Nadbudowa szpitala – ogromne i pod wieloma względami logistycznymi wymagające przedsięwzięcie – zostało zrealizowane przy szpitalu, który nie przerwał swojej pracy. Sama rozbudowa trwała półtorej roku i kosztowała blisko 44 mln złotych. Pieniądze na ten cel pochodziły z budżetu Powiatu Wadowickiego – 22 mln zł, środków europejskich będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego – blisko 15 mln zł w ramach Działania 14.1 REACT-EU dla zdrowia, budżetu państwa – 3 mln zł, budżetów gmin z  terenu powiatu wadowickiego – ok. 2,5 mln zł i przy wkładzie własnym szpitala – ponad 1,3 mln zł. Łącznie inwestycja była finansowana aż z 14 źródeł!

Co zyskaliśmy?
Jak informuje dyrekcja wadowickiego szpitala, na szóstej kondygnacji placówki w ramach Ośrodka Szybkiej Diagnostyki i Terapii Krótkoterminowej będą przeprowadzane jednodniowe zabiegi m.in. z zakresu otolaryngologii i okulistyki oraz endoskopowe badania diagnostyczne. Na siódmej kondygnacji zostały natomiast rozlokowane dwa Oddziały Chorób Wewnętrznych, które do niedawna znajdowały się w różnych częściach szpitala (dwa różne pawilony). Takie rozwiązanie poprawi organizację szpitala a także umożliwi rozwój świadczeń realizowanych na oddziale geriatrii. Dodatkowo, od początku 2024 roku na uwolnionej przestrzeni na parterze szpitala zostaną uruchomione oddziały rehabilitacji: dzienny oraz stacjonarny, co pozwoli na kompleksowe zaopatrzenie pacjentów po zabiegach wykonywanych na oddziale urazowo – ortopedycznym.


Dzięki tej inwestycji będziemy mogli szybciej diagnozować i skuteczniej leczyć naszych mieszkańców i osoby spoza powiatu, a zakres naszej działalności medycznej zostanie rozszerzony – podkreśla dyrektor lecznicy Barbara Bulanowska. – Jesteśmy niezmiernie wdzięczni wszystkim tym, którzy byli zaangażowani w realizację całego projektu, i bez których nie miałby on szans na powodzenie. Nie sposób podziękować każdemu z osobna, ale zapewniam, że zachowamy we wdzięcznej pamięci każdą z osób, która wspierała nas na poszczególnych etapach realizacji tego ogromnego przedsięwzięcia – podsumowuje dyrektor wadowickiego ZZOZ.

PS. O inwestycjach Powiatu Wadowickiego w służbę zdrowia tylko w kilku ostatnich latach pisaliśmy m.in. tutaj przy okazji budowy nowej siedziby wadowickiego pogotowia ratunkowego.