Uczniowie „Gorzenia” podglądali jak programować roboty

Uczniowie „Gorzenia” podglądali jak programować roboty

Dziewięciu uczniów klas technikum elektrycznego i elektronicznego z Zespołu Szkół Nr 2 im. ks. S. Staszica uczestniczyło w zorganizowanym 22 listopada br. w Zespole Szkół Mechanicznych w Krakowie seminarium pn. ”Programowanie robotów i budowa sterowników”.
W spotkaniu, odbywającym się w ramach projektu „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce” wzięli udział nauczyciele z niemieckiej szkoły Andreas-Gordon – Schule z Turyngii oraz uczniowie i nauczyciele szkół województwa małopolskiego.
Podczas seminarium uczniowie zapoznali się z systemem i zasadami funkcjonowania niemieckiej oświaty, zasadami współpracy szkół z przedsiębiorstwami, a także owocami tej współpracy m.in.: oprogramowaniem sterowania sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic, oraz modelem takiego skrzyżowania. Projekt został wykonany w oparciu o sterownik typu LOGO i model robota mobilnego z systemem robotycznym „Robotino”, który powstał przy współpracy z firmą FESTO Didactic.
Dla uczniów „Gorzenia” spotkanie było z pewnością ciekawym doświadczeniem. Mogli porównać rozwiązania konstrukcyjne i techniczne przygotowane przez kolegów niemieckich z własnymi pomysłami: rozwiązaniem sposobu sterowania światłami na skrzyżowaniu czy robotem MoRoK (mobilny robot kołowy), który działał w oparciu o następujące rozwiązania:
– system sterowania głową oparty o sieć neuronową, co pozwalało mu wodzić głową za obiektem, który mu wskazano,
– instalacja mikrokamery bezprzewodowej, która pozwoliła na sterowanie ruchami, gdy robot pracował w wyizolowanej przestrzeni,
– sprzężenie ruchu głowy robota z niezależnym, inteligentnym sterowaniem tułowia,
– tułów, czyli część mobilna na kółkach, samodzielnie omijała przeszkody terenowe, gdy tymczasem głowa nie traciła celu podróży.

Fot. ZS Nr 2 w Wadowicach.