Trwają prace na zaporze

Starosta Wadowicki Jacek Jończyk odwiedził 15 stycznia 2014 r. teren budowy zbiornika Świnna Poręba. Wspólnie z koordynatorem ds. inwestycji i remontów Powiatu w zakresie dróg publicznych Danielem Mastkiem oraz inspektorem nadzoru budowlanego Janem Żakowskim oglądali postęp prac nad zbiornikiem, z uwzględnieniem układu komunikacyjnego wokół zapory.

Szczególną uwagę Starosta zwrócił na budowę drogi powiatowej klasy L 1705K Barwałd – Stryszów – Zembrzyce, która łączy Powiat Wadowicki z Powiatem Suskim, a której zarządcą będzie Powiat Wadowicki.
Budowę zapory w Świnnej Porębie rozpoczęto w 1986 r. W latach 1988-1992 rozebrano linię kolejową Wadowice – Skawce, która przebiegała na większości terenów planowanych pod zalanie. Ze względów finansowych prace w kolejnych latach opóźniały się. W 2010 r. rząd podjął decyzję o sfinansowaniu tej inwestycji tak, aby ją zakończyć w 2015 r. Prace na zaporze przebiegają sprawnie, a odpowiedzialny za realizację inwestycji Zastępca Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie Stefan Sawicki będzie miał okazję przedstawić stan zaawansowania prac na najbliższej sesji Rady Powiatu w Wadowicach. Próbne zalanie zbiornika ma nastąpić jeszcze w tym roku.

Fot. D. Mastek