Targi Pracy w Andrychowie

Trzydziestu wystawców z powiatu wadowickiego, bielskiego, myślenickiego i oświęcimskiego prezentuje kilkaset ofert na I Targach Pracy zorganizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach trwających dziś do godz. 14:00 w Miejskim Domu Kultury w Andrychowie przy ul. Szewskiej.
Otwierający targi Andrzej Kipiel zastępca dyrektora PUP ds. Rynku Pracy zwrócił uwagę, że osoby zarejestrowane jako bezrobotni stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Podkreślił, że niepokojący jest fakt wzrostu bezrobocia na terenie powiatu. Na dzień 31 marca 2012 r. zarejestrowanych było 7830 bezrobotnych.
A. Kipiel powiedział, że dla publicznych służb zatrudnienia niezwykle ważne jest pozyskiwanie środków finansowych na łagodzenie skutków bezrobocia. Urząd Pracy w Wadowicach na przestrzeni ostatnich lat przeszkolił w ramach aż 14 programów i projektów ok. 5,5 tys. bezrobotnych. O tym, że pomimo wielu narzuconych odgórnie zadań administracyjnych udaje się skutecznie działać na rynku pracy świadczy zakończony niedawno projekt „Bądźmy razem”, skierowany do osób niepełnosprawnych. W jego ramach 100 % uczestników programu bez wsparcia środków zewnętrznych znalazło i utrzymało zatrudnienie na otwartym rynku pracy przez co najmniej 1,5 roku.
Wicestarosta Marta Królik wyraziła nadzieję, że targi będą swoistą „wędką” dla osób poszukujących pracy.   Wszystkie służby społeczne, w tym publiczne służby zatrudnienia winny dostarczać potrzebującym raczej „wędki” a nie „ryby”. Targi tworzą platformę kontaktów i wymiany informacji dla pracodawców i poszukujących pracy. Wyraziła także nadzieję, że to wydarzenie wpisze się na trwałe do kalendarza imprez służących promowaniu zatrudnienia w powiecie.  Dziękując organizatorom za poniesiony trud zwróciła uwagę, że pracownicy urzędów pracy często są niesprawiedliwie krytykowani za nieskuteczność swoich działań zwłaszcza w zakresie pośrednictwa pracy, podstawowej usługi oferowanej bezrobotnym. Tymczasem należy pamiętać, że publiczne służby zatrudnienia dysponują wyłącznie ofertami pracy od pracodawców, którzy dobrowolnie nawiązali współpracę z urzędem pracy, albowiem od kilku już lat pracodawcy nie mają prawnego obowiązku zgłaszania wolnych miejsc zatrudniania w urzędach pracy. Odrębną kwestią pozostaje brak rzeczywistej motywacji do poszukiwania i podjęcia pracy u części osób zarejestrowanych w urzędzie.
Otwierający imprezę Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak wyraził zadowolenie, że targi zostały zorganizowane właśnie w Andrychowie, największej gminie powiatu, borykającej się z problemem bezrobocia. Wyraził przekonanie, że sukcesem targów będzie nawet jeśli tylko jedna osoba znajdzie pracę.
Już chwilę po rozpoczęciu targów stoiska były oblegane przez osoby poszukujące pracy, a doradcy i pośrednicy udzielali wielu informacji i umawiali się na rozmowy w sprawie pracy.
Targi zorganizował Powiatowy Urząd Pracy w Wadowicach przy współpracy z Urzędem Miejskim w Andrychowie oraz firmy A4e Polska z Oświęcimia. Patronat honorowy nad imprezą objęli Starosta Wadowicki Jacek Jończyk i Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak.