„Szybcy i wściekli” z andrychowskiej „bawełnianki” laureatami ogólnopolskiego konkursu

Grupa uczniów Zespołu Szkół nr 2 w Andrychowie pod kierunkiem nauczyciela geografii  – Anety Stawowczyk brała udział w ogólnopolskim konkursie „Świadomy wie co robić z ZSEE”.  Celem konkursu była szeroko rozumiana kampania edukacyjna na temat szkodliwości elektroodpadów
i zasad postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.
Zmagania konkursowe trwały 6 miesięcy. Uczniowie przygotowali szereg materiałów informacyjnych: ulotki, plakaty oraz gry edukacyjne, które wykorzystane zostały w czasie licznych spotkań z młodszymi koleżankami
i kolegami ze szkół podstawowych, przedszkoli oraz andrychowskiej drużyny Zuchów.  Podczas wypraw terenowych zlokalizowali dzikie wysypiska śmieci
i sporządzili pełną dokumentację fotograficzną. Spotkali się także z władzami miasta oraz sołtysami okolicznych wiosek oraz uczestniczyli w zebraniach wiejskich, na których wspólnie  z mieszkańcami szukali możliwych rozwiązań dotyczących elektrośmieci.  Uczniowie nawiązali też kontakt z Zakładem Gospodarki Komunalnej w Andrychowie i  uzyskali pomoc w zorganizowaniu  zbiórki elektroodpadów na terenie całej gminy. Zbiórkę promowali w lokalnych mediach, koordynowali, nadzorowali  i czuwali nad jej sprawnym przebiegiem, pełniąc dyżury w wyznaczonych miejscach. Ich zaangażowanie świetnie oddaje nazwa, jaką wymyślili dla swego zespołu, tj.: „Szybcy i wściekli”. Pracując  z wielką determinacją, w ciągu pięciu dni zebrali ponad 15 ton elektrozłomu. Na końcu wysłali raport ze swoich działań, a jury konkursowe oceniło ich pracę na 101,99 pkt, co dało drugą lokatę w konkursie. „Szybcy i wściekli” z Andrychowa pokonali 86 szkół i pokazali, że w  „Bawełniance” uczą się ludzie z charakterem.
Fot. ZS nr 2 w Andrychowie.