Relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej w wadowickim szpitalu

19 grudnia br. do kaplicy szpitalnej ZZOZ w Wadowicach zostały wprowadzone relikwie bł. Hanny Chrzanowskiej. Przekazanie relikwii odbyło się podczas uroczystej Eucharystii odprawionej w kościele Karmelitów Bosych „Na Górce”. W uroczystości wzięli udział m.in. starosta Eugeniusz Kurdas, radny wojewódzki Rafał Stuglik, reprezentanci Małopolskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych, a także Dyrekcja i personel ZZOZ. Po mszy św. relikwiarz procesyjnie przeniesiono do kaplicy, gdzie w obecności chorych kapelani odprawili nabożeństwo i pobłogosławili relikwiami pacjentów oraz zgromadzonych gości. Relikwiarz wraz z dokumentem autentyczności został na stałe umieszczony obok ołtarza.

Kim była bł. Hanna Chrzanowska?

Urodziła się 7 października 1902 r. w Warszawie. Była pielęgniarką, działaczką charytatywną, prekursorką pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Pełniła funkcję wiceprzewodniczącej oraz członkini Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Zawodowych. W trudnych, komunistycznych czasach była osobą wielkiej wiary, organizowała opiekę religijną nie tylko dla chorych, ale i dni skupienia, refleksji czy wyjazdy pielgrzymkowe dla pielęgniarek.

Zmarła w opinii świętości zaledwie 45 lat temu – 29 kwietnia 1973 r. w Krakowie, gdzie 28 kwietnia br. została beatyfikowana.