Przechodzimy na odbiór cyfrowy

Przechodzimy na odbiór cyfrowy

Już 19 marca 2013 r. nastąpią pierwsze wyłączenia sygnału analogowego telewizji naziemnej na terenie Powiatu Wadowickiego.  Do końca lipca cała Polska przejdzie na odbiór cyfrowy.
Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska.
Zmiana techniki nadawania telewizji naziemnej z analogowej na cyfrową pozwala na zwiększenie oferty programowej, za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Dzięki temu na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego – analogowego, jak miało to miejsce do tej pory.
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane w tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:
– w multipleksie MUX-1: TVP1 HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, TTV;
– w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6;
– w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.
Oprócz bogatszej oferty programowej, widz otrzyma także dostęp do dodatkowych usług, takich jak: możliwość wyboru kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach, w tym także audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dźwięku przestrzennego, a także napisów.
Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku płatnych platform kablowych lub satelitarnych.
Do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej potrzebny jest specjalny dekoder zgodny ze standardem DVB-T MPEG-4, wbudowany w telewizor lub zewnętrzny w formie przystawki (tzw. set-top-box) podłączony do telewizora oraz antena naziemna. Widzowie korzystający ze starszych typów telewizorów, np. kineskopowych, aby odbierać nowoczesną naziemną telewizję cyfrową, powinni zakupić w sklepie RTV dekoder DVB-T MPEG-4, a następnie podłączyć go do telewizora za pomocą dostępnych z tyłu obudowy gniazd.
Posiadacze kilkuletnich nowoczesnych telewizorów cyfrowych, np. LCD i Plazma powinni upewnić się, czy ich telewizor odbierze naziemną telewizję cyfrową. Nieco starsze modele telewizorów cyfrowych posiadają bowiem wbudowany dekoder DVB-T MPEG-2, który nie umożliwia poprawnego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej nadawanej w Polsce.
Do odbioru potrzebna jest antena naziemna, np. kierunkowa, popularna siatkowa czy też zbiorowa, pod warunkiem jej prawidłowego dostosowania. Należy pamiętać o tym, że anteny pokojowe sprawdzają się tylko w dogodnych warunkach lokalnych. Antena powinna obsługiwać pasmo UHF, tj. kanały 21 – 69. Jeżeli obecnie posiadana antena zapewnia dobrą jakość obrazu i dźwięku, to prawdopodobnie nie ma potrzeby jej wymiany.
W związku z trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, twierdząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Informacje te są oczywiście nieprawdziwe. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów. Zaleca się dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.tvp.pl/krakow/cyfryzacja-w-regionie. Można również skorzystać z infolinii pod nr tel. 800 007 788, czynnej od poniedziałku do piątku w godz. 8 – 20. Wszelkie uwagi dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jak również inne problemy techniczne związane z techniką telewizyjną, można kierować na adres: dvbt.malopolska@tvp.pl
Na stronie: www.cyfryzacja.gov.pl znajduje się interaktywna mapka, przy pomocy której możemy dokładnie sprawdzić termin wyłączenia telewizji analogowej w poszczególnych gminach.