Prawie 5,4 mln zł na przewozy autobusowe w naszym powiecie

Mimo, iż obecna kadencja Zarządu Powiatu dobiega powoli końca, upływa ona samorządowcom bardzo pracowicie. Starosta Eugeniusz Kurdas oraz wicestarosta Beata Smolec spotkali się dzisiaj (19.03) z Wojewodą Małopolskim Krzysztofem Janem Klęczarem, aby podpisać umowę na zadanie wieloletnie w ramach Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Na uruchomienie linii w 2024 r. i 2025 r. nasz powiat otrzymał prawie 5,4 mln zł.

Uroczystość podpisania umów odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie. Przedstawiciele 26 małopolskich gmin i tylko dwóch powiatów: wadowickiego i tatrzańskiego odebrali z rąk wojewody Krzysztofa Jana Klęczara symboliczne tabliczki – Znak dobrych połączeń lokalnych.

Wojewoda podziękował obecnym na spotkaniu samorządowcom za udział w programie. Podkreślił, iż otwarcie linii wymaga podejmowania działań wspólnych, zintegrowanych, prowadzonych ponad podziałami.

– Uruchomienie linii autobusowych uważam za duży sukces Zarządu tej kadencji – przyznaje wicestarosta Beata Smolec. – Wzmocnienie roli transportu zbiorowego jest niezwykle istotne, ale nie jest też łatwe. Tym bardziej cieszymy się, że udało się nam tego dokonać i mamy nadzieję, że linie będą dobrze służyć mieszkańcom naszego powiatu.

– Nie udałoby się tych linii uruchomić bez współpracy z gminami, które je współfinansują – podkreśla starosta Eugeniusz Kurdas.

Od początku stycznia br. Starostwo Powiatowe w Wadowicach uruchomiło dziewięć linii użyteczności publicznej: Wadowice – Jaszczurowa, Wadowice – Stanisław Dolny – Kalwaria Zebrzydowska, Wadowice – Wieprz – Andrychów, Wadowice – Lgota – Wadowice, Wadowice – Zygodowice – Spytkowice, Wadowice – Wyźrał – Brzeźnica, Wadowice – Bachowice – Miejsce, Wadowice – Radocza – Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska – Leńcze – Sosnowice.

Dzięki dofinansowaniu z FRPA samorządy otrzymują wsparcie w realizacji zadań własnych dotyczących zapewnienia funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego w zakresie przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. Dzięki środkom z Funduszu powstają nowe linie komunikacyjne. Zwiększenie siatki połączeń autobusowych umożliwia mieszkańcom przede wszystkim z mniejszych miejscowości dotarcie środkami transportu publicznego do pracy, szkół, placówek zdrowia i instytucji kultury.