Pierwsza wirtualna strzelnica w naszym powiecie już działa!

otwarcie wirtualnej strzelnicy w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Z.

W budynku Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała pierwsza w Powiecie Wadowickim wirtualna strzelnica. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 17 stycznia br. Będą z niej korzystali głównie uczniowie klas mundurowych oraz członkowie organizacji pozarządowych prowadzących działalność na rzecz obronności państwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii będzie można tu ćwiczyć umiejętności strzeleckie z wykorzystaniem różnych rodzajów broni treningowej na różnych wirtualnych odległościach i z różnych postaw strzeleckich, w warunkach zbliżonych do naturalnych.

Kiedy pojawiła się możliwość pozyskania środków z Ministerstwa Obrony Narodowej na stworzenie wirtualnej strzelnicy, Zarząd Powiatu nie miał żadnych wątpliwości, że trzeba spróbować po nie sięgnąć. Udało się i nieco ponad sześć miesięcy po podpisaniu umowy z MON możemy cieszyć się z faktu, że w powiatowej szkole wprowadzamy nowoczesne i bardzo oczekiwane rozwiązanie – komentuje starosta Eugeniusz Kurdas. – W ZSiPO już od 2000 roku mamy klasy mundurowe. Dotąd zajęcia strzeleckie odbywały się poza szkołą, np. w Suchej Beskidzkiej. Teraz to się zmieni. Zajęcia będą na miejscu, będzie więc łatwiej, taniej a do tego jesteśmy przekonani, że ta inwestycja jeszcze zwiększy popularność klas mundurowych. To z kolei jest dobre dla nas wszystkich. Absolwenci szkoły zasilają bowiem m.in. szeregi Wojska Polskiego, Policji Polskiej, Straży Granicznej czy Państwowej Straży Pożarnej czyli służb, które zapewniają nam bezpieczeństwo – dodaje starosta.

Montaż w ZSiPO systemu szkolno-treningowego „Pojedynek” firmy AUTOCOMP MANAGEMENT ze Szczecina (spółka wygrała przetarg) poprzedziły prace remontowe w pomieszczeniu, które przeznaczono na strzelnicę. Cała inwestycja kosztowała nieco ponad 216 tysięcy złotych, z czego 158 tys. zł przekazało powiatowi Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach konkursu ofert „Strzelnica w powiecie 2023”.

Podczas otwarcia wirtualnej strzelnicy starosta podkreślał, że nauka obchodzenia się z bronią i strzelania jest bardzo cenną umiejętnością – pomaga bowiem wyćwiczyć refleks, spostrzegawczość, opanowanie i koncentrację. – Wszystkim życzę, aby zajęcia zawsze przebiegały spokojnie i bezpiecznie a nabyte nowe umiejętności dawały dużo satysfakcji i zadowolenia – mówił w czasie wydarzenia E. Kurdas. W otwarciu strzelnicy uczestniczyli także m.in. przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, wiceprzewodniczący tego gremium Ireneusz Kowalczyk, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marek Cimer, przedstawiciele parlamentarzystów: Mariusza Krystiana i Filipa Kaczyńskiego, służb mundurowych, samorządu gminnego, instytucji oświatowych oraz organizacji społecznych związanych z obronnością.

Na koniec słów kilka o systemie „Pojedynek,” którego będą używać wszyscy korzystający ze strzelnicy w ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej. To multimedialny, przenośny, strzelecki system szkolno-treningowy opracowany na potrzeby rynku cywilnego. Taka wirtualna strzelnica pozwala na naukę i doskonalenie umiejętności m.in. w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów o „małych” powiększeniach, ćwiczeń w obserwacji – wykrywania, rozpoznania i identyfikacji celów oraz wspólnego wykonywania zadań strzeleckich o różnym stopniu skomplikowania.