Owocna wizyta Belgów w Powiecie

Otwarcie – inspirowanych rozwiązaniami belgijskimi – Punktów Informacji Społecznej w Andrychowie i Wieprzu oraz podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy Gmin i Powiatu Wadowickiego na rzecz działań w obszarze pomocy społecznej to kolejne efekty współpracy Powiatu Wadowickiego z belgijską Flandrią. W wydarzeniach tych wzięła udział delegacja belgijska na czele z deputowanym Eddim Couckuytem, goszcząca w Powiecie w dniach 13-15.05.2013 r.
W poniedziałek (13 maja) przedstawiciele Flandrii Wschodniej: Eddy Couckuyt, William Blondeel, Mieke van Opstal, Bart Van Hulle oraz Geert De Bou mieli okazję zapoznać się z funkcjonowaniem Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Radoczy, Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej w Radoczy oraz andrychowskiej filii Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach. Deputowany Eddi Couckuyt zwrócił uwagę na wysoki standard tych placówek.
W godzinach popołudniowych belgijska delegacja gościła w Urzędzie Miejskim w Andrychowie, gdzie spotkała się z m.in. ze Starostą Wadowickim Jackiem Jończykiem, Burmistrzem Andrychowa Tomaszem Żakiem, Przewodniczącym Rady Miejskiej Romanem Babskim oraz radnymi miejskimi. W trakcie spotkania Burmistrz Andrychowa przedstawił prezentację multimedialną prezentującą gminę Andrychów.
We wtorek (14 maja) doszło do oficjalnego otwarcia dwóch Punktów Informacji Społecznej: w Andrychowie przy ul. Batorego 5 (który wkrótce zostanie przeniesiony do budynku przy ul. Starowiejskiej 22b) oraz w Wieprzu – w budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W uroczystościach udział wzięli. m.in. Starosta Wadowicki Jacek Jończyk, Przewodniczący Rady Powiatu w Wadowicach Józef Łasak, Wicestarosta Marta Królik, Burmistrz Andrychowa Tomasz Żak, Przewodniczący Rady Miejskiej w Andrychowie Roman Babski, Zastępca Burmistrza Andrychowa Agnieszka Perończyk-Adamek, Wójt Gminy Wieprz Małgorzata Chrapek oraz Przewodniczący Rady Gminy w Wieprzu Mieczysław Żyła. W Belgii takie punkty istnieją od 1998 roku, choć swój obecny kształt zyskały całkiem niedawno. Zdaniem ekspertów, sprawdziły się one doskonale, dlatego belgijska inicjatywa została przeniesiona do naszego regionu.
Później samorządowcy przenieśli się do Wieprza, by uczestniczyć w uroczystym posiedzeniu Konwentu Burmistrzów, Wójtów i Starosty Wadowickiego. Starosta Jacek Jończyk przybliżył gościom Powiat Wadowicki przedstawiając prezentację multimedialną.
Deputowany Eddi Couckuyt omawiając dotychczasową współpracę z gminą Wieprz (trwającą od 2003 r.) oraz z Powiatem Wadowickim (trwającą od 2011 r.) podkreślił, że jest ona owocna dla obu stron, gdyż pomaga w wymianie informacji i doświadczeń oraz we wspólnym poszukiwaniu nowych rozwiązań.
Głównym punktem Konwentu było podpisanie porozumienia o wzajemnej współpracy gmin i powiatu wadowickiego na rzecz działań w obszarze pomocy społecznej. Dokument ten jest efektem wymiany doświadczeń i wielu badań z zakresu pomocy socjalnej. Porozumienie obejmuje problematykę uzależnień zwłaszcza wśród młodzieży, temat przemocy, bezpieczeństwa, bezdomności, bezrobocia oraz sytuacji osób starszych. Porozumienie działa na zasadzie nieformalnej grupy partnerskiej i ma być platformą wymiany informacji. – Staraliśmy się podejść do problemu nie instytucjonalnie ale zadaniowo, będziemy się skupiać na prowadzeniu działań prewencyjnych – powiedział Starosta Jacek Jończyk.
Po zakończeniu Konwentu goście mieli okazję poznać piękno Powiatu Wadowickiego. Wraz z przewodnikiem zwiedzili m.in. Bazylikę p.w. Ofiarowania NMP w Wadowicach, Sanktuarium Pasyjno-Maryjne przy Klasztorze OO. Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Lanckoronę.