Obchody Narodowego Święta Niepodległości

Uroczystą mszą św. w intencji Ojczyzny rozpoczęto w Wadowicach obchody upamiętniające 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystości organizowane 11 listopada jak co roku zgromadziły liczne grono mieszkańców naszego Powiatu.
Nabożeństwo odprawione w kościele pw. św. Piotra Apostoła koncelebrowali proboszczowie obu wadowickich parafii: ks. prałat Tadeusz Kasperek i ks. kanonik Stanisław Jaśkowiec. Po mszy św. zebrani przemaszerowali pod pomnik żołnierzy 12 Pułku Piechoty przy ul. Lwowskiej w Wadowicach, gdzie wartę honorową pełnili harcerze z grupy rekonstrukcji historycznej Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP. Pod pomnikiem „dwunastaków” delegacje samorządowców, służb mundurowych, instytucji publicznych, szkół, organizacji społecznych i kombatantów złożyły okolicznościowe wieńce i wiązanki. Powiat Wadowicki reprezentowali: Starosta Jacek Jończyk, Wicestarosta Marta Królik, Przewodniczący Rady Powiatu Józef Łasak, członek Zarządu Powiatu Ireneusz Cholewa i Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu Marek Ciepły. Uroczystości uświetniły liczne poczty sztandarowe oraz patriotyczne melodie, wykonane wspólnie przez orkiestry dęte z Choczni i Kleczy Dolnej.
O święcie pamiętano także w innych miejscowościach Powiatu Wadowickiego. Uroczystości w Andrychowie również zainaugurowała msza św. w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele pw. św. Macieja Apostoła. Po liturgii uroczysty pochód, z towarzyszeniem Szwadronu Ułanów im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich przy dźwiękach akompaniamentu Orkiestry OSP Roczyny przemaszerował na ul. Rynek, gdzie przed budynkiem Urzędu Miejskiego znajduje się tablica poświęcona pamięci żołnierzy Legionów Polskich. Obok delegacji władz samorządowych, szkół, innych instytucji i organizacji biało-czerwone kwiaty złożyli przedstawiciele Powiatu Wadowickiego: Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Sebastian Ramenda, Sekretarz Powiatu Beata Geisler, a także radni: Stefan Jakubowski, Zbigniew Janosz, Zbigniew Mieszczak, Czesław Rajda i Kazimierz Smyrak. Andrychowskie obchody zakończyło wręczenie dla P. Zbigniewa Marka – byłego siatkarza i prezesa klubu MKS Andrychów medalu „Zasłużony dla Gminy Andrychów”. Przedstawiciele Powiatu Wadowickiego uczestniczyli również w obchodach rocznicowych na terenie gmin – radny Jerzy Sikora reprezentował nasz powiat podczas uroczystości w Mucharzu.
Fot. K. Kopacz.