Nowocześnie wewnątrz i na zewnątrz. Zakończył się remont w andrychowskim „Kotarbinie”. Co jeszcze będzie się działo w szkole?

eodnowiona lewacja CKZiU Andrychów

„Kto nie idzie do przodu, ten się cofa” – te słowa J. W. Goethego mocno wzięły sobie do serca władze Powiatu Wadowickiego razem z Biurem Projektów Edukacyjnych starostwa oraz dyrekcją Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie (popularnego „Kotarbina”). Zmiany, jakie zachodzą w szkole robią wrażenie na uczniach, rodzicach, jak i osobach postronnych. Po sukcesie realizowanego w latach 2017 – 2020 projektu edukacyjnego pn. Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, od września 2020 r. w placówce wdrażany jest kolejny projekt – Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II, który potrwa do jesieni 2023 roku. Pierwsze efekty już widać. To właśnie zakończony remont warsztatów szkolnych. Co się zmieniło i co jeszcze zmieni się w szkole, piszemy poniżej.

Metamorfozy, jaką przeszły warsztaty szkolne, nie można nie zauważyć. Wyremontowano m.in. legendarną już elewację budynku od strony ulicy Włókniarzy. Mieszkańcy osiedla 200-lecia rozstali się z widokiem, który towarzyszył im od 40. – a może więcej – lat. Wymieniono bowiem wszystkie okna, docieplono ścianę i położono na niej tynk strukturalny. Zamontowano też nowe rynny. Zrobiło się ładniej i jaśniej.

Dla uczniów ważniejsze jest to, że przemiana dokonała się także wewnątrz budynku. W czasie wakacji wyremontowano miejsce na pracownię ekonomiki transportu a także pracownię maszyn i urządzeń CNC, do której zakupiona zostanie obrabiarka sterowana numerycznie. Dodatkowo odnowione zostały sanitariaty, które dostosowano do potrzeb osób niepełnosprawnych.

W sumie na remont wydaliśmy ok. 900 tys. złotych. Ok. 300 tys. pochodzi z projektu ACKZiU II, a ok. 600 tys. zł wprost z budżetu powiatu – mówi wicestarosta Beata Smolec, która nadzoruje pracę szkół powiatowych.

Teraz w szkole czekają na rozstrzygnięcie przetargów na wyposażenie sal. Obok nowoczesnej obrabiarki, zakupione zostaną m.in. wózki widłowe, kilka rodzajów palet, regały, drukarka 3D i wiele innych rzeczy. Na zakupy wydatkowanych zostanie łącznie ok. 550 tys. zł.

Remont oraz doposażenie sal, to oczywiście tylko część zadań realizowanych w ramach projektu ACKZiU II. – W projekcie zaplanowano też m.in. kursy i szkolenia dla uczniów, staże zawodowe, udział młodzieży w doradztwie zawodowym, zajęcia przygotowawcze do matury z matematyki i języka obcego, stypendia w wysokości ok. 3 tys. zł dla części uczniów a także pieniądze na podnoszenie kwalifikacji przez nauczycieli, którzy uczą przedmiotów zawodowych. Cały, rozpisany na lata 2021 – 2023 budżet projektu ACKZiU II, to ok. 4,8 mln złotych, z czego ok. 4,3 mln zł pochodzić będzie z UE i budżetu państwa – wymienia i wylicza dyrektor CKZiU w Andrychowie. – W szkole będzie więc działo się jeszcze wiele dobrych rzeczy. Wszystko to pomoże w realizacji naszego planu. A od lat jest on niezmienny – chodzi o to, abyśmy byli atrakcyjnym miejscem nauki dla uczniów z całego regionu, szkołą, po której niezależnie od tego, czy młodzież wybierze studia, czy pracę, szybko odnajdzie się w dalszym życiu. Pieniądze, które starostwo pozyskało z UE i budżetu państwa najpierw na lata 2017 – 2020, a teraz na lata 2020 – 2023 bardzo nam w tym pomagają. Nie da się nie dostrzec i nie docenić tego, jak zmienia się nasza placówka – dodaje.

Jak mówi Tomasz Bizoń, szkoła, którą kieruje, robi wszystko, by dostosowywać się do aktualnie obowiązujących potrzeb rynku pracy. – Kiedyś byliśmy tylko technikum mechanicznym, kształcącym młodzież głównie na potrzeby wielkich zakładów pracy w Andrychowie. Potem pojawiła się potrzeba utworzenia nowych kierunków i my jej sprostaliśmy. Najpierw utworzyliśmy kierunek technik ekonomista, potem kolejno: technik informatyk, technik budownictwa, technik spedytor, technik organizacji turystyki i technik reklamy. Dziś kształcimy w siedmiu zawodach, stwarzając młodzieży bardzo dobre warunki do nauki – podkreśla T. Bizoń.

– „Kotarbin” to bardzo dobry przykład na potwierdzenie tego, co zawsze podkreślam. Samorząd powiatowy chce i musi postawić nie tylko na inwestycje drogowe, ale i na inne ważne dziedziny życia, na czele z rozwojem młodzieży. W kilku ostatnich latach przy tej szkole powstały nowe boiska i siłownia zewnętrzna. Zainwestowaliśmy w sport, bo sport to zdrowie. Wystaraliśmy się też o ogromne fundusze z Unii Europejskiej, wspierane środkami z budżetu państwa i powiatu. Wcześniejszy projekt – ACKZiU I to kwota rzędu blisko 5 mln zł, z kolei ACKZiU II to kwota ok. 4,8 mln zł. W obu przypadkach pieniądze przeznaczyliśmy głównie na remonty, sprzęt dydaktyczny oraz mnóstwo kursów, szkoleń, staży zawodowych dla uczniów. Obiecaliśmy, że będziemy jak najlepiej dbać o rozwój młodzieży i wszędzie tam, gdzie leży to w naszych kompetencjach, staramy się dotrzymać obietnicy danej mieszkańcom – podsumowuje wicestarosta B. Smolec.

Projekt „Andrychowskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego II” realizowany jest w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 10. Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje Działanie 10.2 Rozwój kształcenia zawodowego Poddziałanie 10.2.2 Kształcenie zawodowe uczniów – SPR