Liderzy Przedsiębiorczości Społecznej wyłonieni

Spółdzielnia Socjalna „Opoka” została tegorocznym laureatem konkursu „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej”, organizowanego przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Krakowie. Do nagrody w kategorii jednostka samorządu terytorialnego wspierająca rozwój ekonomii społecznej w Małopolsce nominowany był również Powiat Wadowicki oraz Gmina Wieprz. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się 3 października 2013 r. w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. W wydarzeniu uczestniczył Starosta Wadowicki Jacek Jończyk.

O tytuł Małopolskiego Lidera Przedsiębiorczości Społecznej mogą ubiegać się: organizacje pozarządowe i kościelne jednostki organizacyjne prowadzące działalność gospodarczą, spółdzielnie inwalidów i niewidomych, spółdzielnie socjalne, jednostki samorządu terytorialnego oraz spółki non profit. Celem konkursu jest wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości społecznej w Małopolsce. Powiat Wadowicki został zgłoszony do plebiscytu za modelową współpracę z organizacjami pozarządowymi. Gminę Wieprz doceniono za stworzenie modelowego systemu pomocy społecznej, wykorzystującego Klub Integracji Społecznej, Prace Społecznie Użyteczne oraz Centrum Integracji Społecznej.

W tym roku wyróżnienia w kategorii głównej otrzymali: Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych – I wyróżnienie oraz II wyróżnienie – Przedsiębiorstwo Społeczne „Ognisko” Sp. z o.o. Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii Debiut Roku. Laureatem w tej kategorii została Społdzielnia Socjalna „Serce Pogórza”. W kategoriach jednostka samorządu terytorialnego wspierająca rozwój ekonomii społecznej w Małopolsce oraz przedsiębiorstwo wspierające rozwój ekonomii społecznej w Małopolsce zwycięzcami zostali odpowiednio: Gmina Raciechowice oraz Scandia Cosmetics S.A. Nagroda publiczności przyznana w plebiscycie prowadzonym przez Dziennik Polski trafiła do Spółdzielni Socjalnej „Wiatr Woda”.

Nagrody laureatom wręczali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego – Wojciech Kozak, Sekretarz Województwa Małopolskiego – Agata Błahuciak, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej – Krzysztof Więckiewicz, posłowie Joanna Bobowska, Elżbieta Achinger i Józef Lassota oraz Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie – Wioletta Wilimska.

Konkurs „Małopolski Lider Przedsiębiorczości Społecznej” organizowany jest w ramach projektu „Akademia Rozwoju Ekonomii Społecznej – etap I”, realizowanego z PO KL, Poddziałanie 7.2.2 Wsparcie ekonomii społecznej.

(źródło: www.rops.krakow.pl, fot. ROPS Kraków)