Koniec laby, pora do szkoły. Za nami powiatowa inauguracja roku szkolnego 2023/2024

6 699 uczniów w 245 oddziałach rozpoczęło 4 września br. edukację w szkołach ponadpodstawowych Powiatu Wadowickiego. W tym roku pod opieką powiatu znajduje się także 188 wychowanków z trzech placówek specjalnych w: Kaczynie, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowicach. Część z nich spotkała się z młodzieżą z naszego regionu oraz zaproszonymi gośćmi podczas Powiatowej Inauguracji Roku Szkolnego 2023/2024. Gospodarzem wydarzenia było Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie.
Dzisiejsza uroczystość to sposobność, by raz jeszcze z całą mocą zapewnić wszystkich, iż wysoki poziom kształcenia i wychowania młodych osób, to dla władz powiatowych absolutny priorytet. My naprawdę nie uprawiamy „sztuki dla sztuki”, nie inwestujemy w bazę szkolną, by mieć m.in. ładne boiska, nowoczesny sprzęt czy całe pracownie, którymi można się pochwalić. To nie tak… My po prostu jesteśmy święcie przekonani, że nauka to najlepsza inwestycja w przyszłość naszego regionu a przede wszystkim – w naszą młodzież. A młodzież to widzi i docenia, czego dowodem jest fakt coraz liczniejszej grupy absolwentów szkół podstawowych, którzy chcą kontynuować naukę w szkołach podległych Powiatowi Wadowickiemu – zapewniała podczas wydarzenia wicestarosta Beata Smolec.

W inauguracji obok uczniów, nauczycieli i rodziców uczestniczyło kilkudziesięciu zaproszonych gości, m.in. poseł na Sejm RP Filip Kaczyński, Ewelina Szypuła – dyrektor biura poselskiego Marka Polaka, Barbara Augustyńska i Monika Gabryszewska z Urzędu Marszałkowskiego w Krakowie, Maciej Stajniak – prorektor Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, dyrektorzy placówek oświatowych z terenu powiatu oraz przedstawiciele instytucji i firm zaprzyjaźnionych z CKZiU w Andrychowie. Samorząd powiatowy na wydarzeniu reprezentowali: starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, wiceprzewodniczący tego gremium Adam Kubik, członek Zarządu Powiatu Mirosław Sordyl, przewodniczący Komisji  Oświaty, Kultury i Promocji Powiatu Marek Cimer, radni powiatowi: Stanisław Hutniczak, Mirosław Nowak i Tadeusz Sabata także reprezentanci Biura Projektów Edukacyjnych i Wydziału Edukacji w starostwie powiatowym.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie nagród naukowych za rok szkolny 2022/2023 dla uczniów szkół średnich z terenu naszego powiatu. Stypendia otrzymali:

Michał Mariusz Iciek, Gabriela Spyrka, Weronika Janina Zielińska, Dawid Karol Cygan, Kamil Mateusz Bolek, Natalia Katarzyna Dybczak, Aleksander Grzegorz Pływacz, Dawid Skowronek, Julia Małgorzata Brańka, Maciej Maksymilian Babiński i Florian Czwartek – I Liceum Ogólnokształcące im. M. Wadowity w Wadowicach;

Marlena Brańka, Julia Elżbieta Cichoń, Dariusz Guzdek, Agnieszka Kręcioch, Julita Wiktoria Lach i Amelia Włodarska – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach;

Patryk Wysogląd i Dominik Paweł Kudela – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach;

Katarzyna Maria Ćwiertnia, Julia Iskierka, Dominik Adam Gawron, Konrad Krzysztof Socha, Kacper Jan Michałkiewicz, Marek Krzysztof Bryndza, Viktor Zasimovych, Mateusz Szwed, Szymon Piotr Żebracki, Bartosz Krzysztof Siekierski, Grzegorz Krzysztof Stanek, Katarzyna Dorota Błachut, Zuzanna Kudłacik, Aleksandra Urszula Teda, Alicja Lipska, Natalia Książek, Julia Małysa, Weronika Zofia Rauk, Zuzanna Sołdyk, Julia Zielińska i Łukasz Józef Żmij – I Liceum Ogólnokształcące w Andrychowie;

Jakub Majdak – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Andrychowie;

Karolina Agnieszka Żukowska – Zespół Szkół Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Andrychowie;

Eryk Piotr Studnicki – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy;

Arkadiusz Piotr Moćko, Konrad Wojewodzic i Bartłomiej Kot – Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej;

Alicja Dominika Goczał, Natalia Małgorzata Guzik, Zuzanna Rozalia Pławecka, Mateusz Jachimczyk, Magdalena Kurczych i Lilianna Zagórda – Zespół Szkół i Placówek Oświatowych im. Mikołaja Kopernika w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Nagrody trafiły także dla  uczniów szkół specjalnych, którzy w minionym roku szkolnym wykazali się szczególnymi osiągnięciami w konkursach i zawodach sportowych. Otrzymali je:  Krzysztof Smolak, Weronika Młocek, Wiktoria Skrzypiec, Daniel Winiarski, Julia Rożkowicz, Franciszek Bogacz, Wiktoria Strama, Radosław Jakubiec, Szymon Ryłko, Kamil Bułka, Kamila Urbańczyk, Tomasz Grzesiek, Wiktoria Koczur, Kinga Żak i Nikola Lazarska ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Kaczynie, Kinga Heród, Natalia Bucka, Katarzyna Rajda i Emilia Baran z Zespołu Szkół Specjalnych w Wadowicach oraz Karol Bydłoń i Natalia Wąsik ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Na zakończenie oficjalnej części wydarzenia uczniowie klas pierwszych złożyli uroczyste ślubowanie, stając się w ten sposób oficjalnie wychowankami CKZiU w Andrychowie. Uroczystość  uświetniła część wokalno-artystyczna zaprezentowana przez uczniów i wychowawców szkoły.

Dodajmy, że powiatową inaugurację roku szkolnego poprzedziła msza święta sprawowana w kościele św. Stanisława w Andrychowie. Przewodniczył jej ks. biskup Roman Pindel – ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej.