Konferencja naukowa „Trudne zachowania. Dlaczego? I co dalej?”

Konferencja naukowa „Trudne zachowania. Dlaczego? I co dalej?”

Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna w Wadowicach, już po raz drugi zorganizowała konferencję naukową skierowaną do pedagogów, psychologów oraz specjalistów zajmujących się problemami dzieci w okresie adolescencji (dojrzewania) oraz przejawiającymi zaburzenia zachowania. Tegoroczne spotkanie odbyło się w Wadowickim Centrum Kultury w dniu 7 listopada 2013 r.
W imieniu władz Powiatu Wadowickiego zebranych powitała Wicestarosta Marta Królik, która podziękowała zaproszonym prelegentom za przybycie i podzielenie się z zebranymi swoimi doświadczeniami.
Część naukową spotkania rozpoczął wykład wybitnego pedagoga i psychoterapeuty Ryszarda Izdebskiego pt. „Nawiązywanie satysfakcjonujących relacji, komunikowanie się i motywowanie do pracy ucznia w okresie adolescencji”. R. Izdebski zwrócił uwagę na różnicę pomiędzy doświadczeniem posiadanym przez współczesną młodzież w porównaniu do wcześniejszych pokoleń.
Prof. Irena Namysłowska, która przez ostatnie 10 lat pełniła funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży przy Ministrze Zdrowia wygłosiła wykład pt. „Zaburzenia zachowania i emocji – jak radzić sobie, czego unikać w sytuacjach, kiedy uczeń przejawia tendencje samobójcze i myśli depresyjne, ma wybuchy agresji, zaburzenia psychotyczne, samookaleczenia się”. Podkreślono w nim rolę środowiska oraz udział rodziny w leczeniu zaburzeń zachowania. W opinii prof. Namysłowskiej swoistymi „lekarzami pierwszego kontaktu” dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami zachowania są nauczyciele i wychowawcy.
Dr Maciej Pilecki – Kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wygłosił odczyt pt. „Zaburzenia lękowe (trudności adaptacyjne, mutyzm, zaburzenia obsesyjno – kompulsywne) ze szczególnym uwzględnieniem fobii szkolnej”. Dr Pilecki podkreślił, że lęk dla młodych osób jest wyrazem trudności adaptacyjnych, jednak każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, a wyborowi metody leczenia towarzyszyć powinna diagnoza kontekstu rodzinnego występowania lęku oraz ewentualnych intrapsychicznych uwarunkowań lęków.
W imieniu gospodarzy, wszystkim zaangażowanym w organizację konferencji podziękowała Zastępca Dyrektora PPP w Wadowicach – Agnieszka Żak. Konferencja odbyła się m.in. dzięki pomocy Powiatu Wadowickiego oraz Zespołu Szkół Nr 3 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Wadowicach, którego uczniowie przygotowali poczęstunek dla uczestników spotkania.