Izolacja i kwarantanna po nowemu. Co jeszcze ulega zmianie?

zmieniają się obostrzenia związane z pandemią

Skrócenie izolacji, zniesienie kwarantanny przyjazdowej, szybszy powrót do nauki stacjonarnej – to trzy z kilku zmian, o jakich w środę, 9 lutego br. poinformował na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co jeszcze się zmieni i od kiedy?

Zmiany zasad izolacji i kwarantanny
Od 11 lutego zniesiona zostaje kwarantanna z tzw. kontaktu. Zwolnienie będzie dotyczyło także osób, które obecnie przebywają na kwarantannie z tego powodu (uwaga: jeśli przebywasz na kwarantannie z kontaktu, zostaniesz poinformowany/na o jej zakończeniu SMS-em. Do tego czasu nie jesteś zwolniony/na z kwarantanny).

Od 15 lutego zapowiedziano kolejne zmiany:
– izolacja będzie trwała 7 dni;
– kwarantanna dla współdomowników będzie trwała 7 dni – tyle, co okres izolacji osoby chorej i nie będzie już przedłużana po zakończeniu izolacji chorego.

Specjalne rozwiązania dla medyków i służb, umożliwiające skrócenie kwarantanny i izolacji pozostaną bez zmian: przeczytaj więcej o nich więcej.

Od 11 lutego, czyli od piątku znosimy kwarantannę przyjazdową, która w zależności od kraju przybycia była 10- lub nawet 14-dniowa. Teraz tylko dla krajów spoza strefy Schengen będziemy mieli  7-dniową kwarantannę – mówił na konferencji prasowej A. Niedzielski.

Powrót do nauki stacjonarnej
W związku z wprowadzonymi zmianami Minister Edukacji i Nauki zapowiedział szybszy powrót do nauki stacjonarnej. 21 lutego wszyscy uczniowie wracają do szkół. Ferie szkolne pozostają bez zmian.

Ochrona zdrowia
Aktualna sytuacja pozwala na zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach niż w związku z COVID-19. Decyzją Ministra Zdrowia 5 tys. łóżek covidowych zostanie przywróconych dla innych pacjentów – poinformowano na środowej konferencji prasowej.

Wkrótce pojawi się rozporządzenie ze szczegółami przedstawionych rozwiązań.