Integracja pod patronatem starosty

Kolping - spotkanie integracyjne

16 grudnia br. Związek Centralny Dzieła w Polsce (Kolping Polska) – realizator projektu „Dam radę! – Я впораюся!” wraz z Zespołem Szkół Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Andrychowie zaprosił rodziny z Ukrainy mieszkające na terenie naszego powiatu od czasu wybuchu wojny do uczestnictwa w wydarzeniu pn. „Spotkanie z kulturą i tradycją polsko – ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia”. Miejscem spotkania było Akademickie Centrum Edukacyjne w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach a patronat nad nim objął starosta Eugeniusz Kurdas.

Podczas wydarzenia dokonano podsumowania dotychczasowych działań w ramach projektu „Dam rade! – Я впораюся!”. Były oczywiście występy artystyczne młodzieży polskiej i ukraińskiej, prezentacja zwyczajów świątecznych popularnych w obu krajach oraz życzenia składane przy wigilijnym stole, na którym nie brakowało potraw kuchni polskiej oraz ukraińskiej. W ramach projektu zorganizowano także zajęcia integracyjne, podczas których wspólnie przygotowywano ozdoby świąteczne. Finałowym elementem wydarzenia była wizyta św. Mikołaja, który obdarował dzieci i młodzież prezentami. Na każdego uczestnika spotkania czekał także drobny upominek wraz z kartką świąteczną.

Organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa bez wsparcia ludzi dobrej woli, którzy swój wolny czas poświęcili m.in. na pomoc w przygotowaniu paczek świątecznych i potraw a także dekorację sali. Wszystkim im organizatorzy składają serdeczne podziękowania.

„Spotkanie z tradycją i kulturą polsko – ukraińską w atmosferze Świąt Bożego Narodzenia” zostało sfinansowane przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny . Projekt „Dam radę! – Я впораюся!” jest realizowany w okresie od 1 sierpnia 2023 do 31 marca 2024 roku.