II spotkanie młodzieży Polski i Chorwacji

W dniach 13-16 września br. w chorwackim Splicie odbyło się II Spotkanie Młodzieży Polskiej i Chorwackiej pod hasłem: „Z Janem Pawłem II w XXI wiek”. Inicjatorem spotkań oraz ich organizatorem jest Konsul Honorowy Republiki Chorwacji w Krakowie – Paweł Włodarczyk.
Tegoroczne spotkanie było rewizytą pięćdziesięcioosobowej grupy młodzieży z Małopolski, wśród której znalazła się dwunastoosobowa delegacja I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Wadowity w Wadowicach wraz z opiekunem ks. Adamem Garlaczem.
Ideą spotkań jest ukazanie piękna miejsc związanych z życiem bł. Jana Pawła II w Polsce i Chorwacji oraz wskazanie na osobę Papieża Polaka jako Przyjaciela młodych, których uczył jak być uczniem Chrystusa i umieć od siebie wymagać.
O obecności w Splicie bł. Jana Pawła II oraz jego miłości i trosce o tak bardzo udręczony wojną domową w latach dziewięćdziesiątych naród Chorwacji mówił na spotkaniu z młodymi ks. bp Marin Barisić.
 W Roku Wiary, jaki przeżywamy, pielgrzymka do Chorwacji była doskonałą okazją, aby przez wspólną modlitwę, śpiew, radość i dzielenie się świadectwem młodzież Polski i Chorwacji wzbudziła w sobie na nowo pragnienie świętości. Szczególnym akcentem spotkania była pielgrzymka do miejsca objawień maryjnych w Medugorje.
Spotkanie młodzieży Polski i Chorwacji stało się również jednym z pierwszych elementów duchowego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które w 2016 roku odbędą się w Krakowie. Młodzież wadowickiego Liceum, którego absolwentem był bł. Jan Paweł II, przekazując upominki od włodarzy naszego miasta i powiatu zaprosiła przyjaciół z Chorwacji do odwiedzenia Wadowic w przyszłym roku, a także podczas światowego spotkania młodych.
Fot.: I LO w Wadowicach.