Finał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego w Wadowicach

Po raz dwudziesty trzeci młodzież z całej Polski uczestniczyła w Gali Finałowej XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego, która odbyła się 6 czerwca br. w Wadowicach. Na konkurs wpłynęły 643 prace, w tym 326 fotograficznych i 317 plastycznych. Tytuł tegorocznej edycji nawiązywał do słów św. Jana Pawła II: „Wolności nie można posiadać, wolność trzeba stale zdobywać”. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane przez Komendę Główną OHP, Małopolską Wojewódzką Komendę oraz Hufiec Pracy w Wadowicach, a patronat honorowy objął m.in. starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas. Powiat Wadowicki, podobnie jak w latach ubiegłych, ufundował również nagrodę rzeczową dla jednego z laureatów konkursu.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w Bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach, której przewodniczył biskup Damian Muskus przy asyście ks. Rafała Bobka – Małopolskiego Duszpasterza OHP oraz ks. Jarosława Żmii – proboszcza parafii. Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik św. Jana Pawła II, zlokalizowany na wadowickim rynku, gdzie delegacje złożyły wiązanki kwiatów. Po wspólnej fotografii uczestnicy uroczystości udali się do Wadowickiego Centrum Kultury.

Zgromadzonych gości powitał Wojewódzki Komendant MWK OHP Paweł Leśniak. Zanim ogłoszono wyniki konkursu, był czas na okolicznościowe przemówienia. Podziękowania za wspólne 27 lat pracy i zapoczątkowanie Konkursu Papieskiego odebrała Pani Jolanta Zacny – emerytowana już Komendant Hufca Pracy w Wadowicach. W imieniu Komendanta Głównego OHP Małgorzaty Zwiercan złożyła je Dyrektor Biura Komendanta Głównego OHP Aleksandra Mietlicka. Krótki komentarz do werdyktu wygłosił przewodniczący jury – prof. Piotr Jargusz, Dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, który wyraził podziw dla młodzieży za nadesłane prace.

Kulminacyjnym punktem gali było ogłoszenie wyników Konkursu i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz nagród w kategorii fotografia i plastyka. W Konkursie nagrodzono 59 laureatów – uczestników Ochotniczych Hufców Pracy oraz młodzież ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Następnie dokonano uroczystego otwarcia wernisażu i rozdania okolicznościowych, pamiątkowych albumów. Jak co roku, organizatorzy przedsięwzięcia mogli liczyć na pomoc patronów i sponsorów, którzy ufundowali wyjątkowe i wartościowe nagrody. W części artystycznej zaproszeni goście podziwiali występy uczestników Hufca Pracy w Starym Sączu, Hufca Pracy w Skomielnej Białej oraz Ośrodka Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu.

Wyniki konkursu i wszystkie nagrodzone prace można podziwiać na stronie internetowej: konkurs-papieski.com.

Oprac. na podstawie mat. OHP w Wadowicach. Zdjęcia – Radosław Domański.