Dziewczyny z „Wadowity” laureatkami „Lipy” a wychowankowie z „Gorzenia” zwyciężyli w zawodach strzeleckich

Wszechstronnie uzdolniona młodzież uczy się w naszych szkołach powiatowych. Oto dwa z wielu przykładów na potwierdzenie tej tezy.

20 października po raz kolejny okazało się, że uczniowie (w tym roku wyłącznie uczennice) „Wadowity” dominują w królestwie młodzieżowej literatury. Dziewczęta: Zofia Kowalska, Maja Janoszek, Dagmara Bałys i Aleksandra Piontek znalazły się wśród laureatów tegorocznego, 41. Przeglądu Dziecięcej i Młodzieżowej Twórczości Literackiej „LIPA”.

Coroczny październikowy wyjazd do Bielska-Białej na galę „LIPY” to w dobie dominacji komercyjnej pop – kultury coraz rzadsza okazja do obcowania ze sztuką „naturalną”, wypływającą z potrzeby serca i umysłu młodych ludzi z całej Polski: laureaci przeglądu przyjechali nawet z najbardziej odległych zakątków naszego kraju – dosłownie od Jasła po Wejherowo. W tym roku wyjątkowo również mnie jako wieloletniego opiekuna laureatów poproszono o publiczną refleksję na temat pracy z młodymi – zdolnymi i wygłaszając ją, uświadomiłem sobie, że takie „szlifowanie diamentów” to obopólna radość: ich, bo mogą rozwijać swoje talenty i publicznie zaprezentować ich efekty, i moja, że mam przyjemność obcowania z wrażliwymi, interesującymi ludźmi, którym nie wystarcza tylko pogoń za ocenami, ale chcą się także rozwijać literacko, publicystycznie, nie rezygnują ze swoich pasji, choć pewnie ostatecznie zostaną w końcu prawnikami, inżynierami czy lekarzami, jak Zosia Kowalska, która nie mogła osobiście przyjechać na galę, bo miała zajęcia w klinice na I roku medycyny. A jednak w ten jeden magiczny dzień tworzą swoistą rodzinę ludzi wrażliwych na piękno i moc sztuki, o co w dzisiejszych czasach wcale niełatwo. Tym bardziej cieszy, że właściwie co roku moi podopieczni zostają w tym przeglądzie dostrzeżeni i nagrodzeni – mówi opiekun redakcji „Peryskopu”, polonista z „Wadowity”, Henryk Odrozek.

Zmieniamy szkołę i dziedzinę życia. W czwartek, 19 października br. na strzelnicy sportowej LOK w Suchej Beskidzkiej odbyły się Drużynowe Zawody Strzeleckie Szkół Średnich o Puchar Starosty Suskiego. W wydarzeniu uczestniczyło 14 ekip, reprezentujących szkoły średnie. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach na zawodach reprezentowane było przez uczennice i uczniów klas o profilu policyjnym, którzy do Suchej Beskidzkiej udali się pod opieką Jolanty Zaręby.

Pierwszą drużynę tworzyli:
Angelika Prymula
Julia Rychel
Kinga Woderska

W skład drugiej ekipy weszli:
Kamil Drobny
Szymon Malczyk
Konrad Widlarz

Nasi uczniowie spisali się znakomicie. Chłopcy zdobyli 1 miejsce, a dziewczęta 6. Niewiele zabrakło, a mielibyśmy dwie drużyny „na pudle”. Dziewczynom zabrakło 8 pkt, aby być trzecią drużyną zawodów – komentują wyniki w CKZiU Nr 2 w Wadowicach.

Wyniki końcowe zawodów:
1. CKZiU Nr 2 w Wadowicach/dr. nr 2 – 315 p.
2. LO nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej /dr. nr 1 – 312 p.
3. Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej /dr. nr 1 – 283 p.
4. CKZiU w Andrychowie/ dr. nr 1 – 279 p.
5. Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej/dr. nr 2 – 276 p.
6. CKZiU Nr 2 w Wadowicach/dr. nr 1 – 276 p.
7. Zespół Szkół im. W. Witosa w Suchej Beskidzkiej /dr. nr 2 – 247 p.
8. Zespół Szkół im. W. Goetla w Suchej Beskidzkiej /dr. nr 2 – 234 p.
9. LO nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej /dr. nr 2 – 232 p.
10. CKZiU Nr 1 w Wadowicach /dr. nr 2 – 212 p.
11. Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie /dr. nr 2 – 197 p.
12. Zespół Szkół im bł. ks. Piotra Dańkowskiego /dr. nr 1 – 173 p.
13. CKZiU Nr 1 w Wadowicach /dr. nr 1 – 159 p.
14. Zespół Szkół im. Hugona Kołłątaja w Jordanowie /dr. nr 1 – 118 p.

Opr. na podstawie nadesłanych informacji