Dyskutowali o oświacie

Ponad 50 osób – przedstawicieli gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych i placówek oświatowych z terenu powiatu wadowickiego – skorzystało z zaproszenia Starosty Wadowickiego Jacka Jończyka i przybyło na spotkanie, zorganizowane 6 marca 2013 r. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Z ramienia Starostwa w spotkaniu wzięły udział: Wicestarosta Marta Królik, oraz kierownik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Społecznych Jolanta Król. Dyskutowano m.in. o zmianach w oświacie dotyczących kształcenia ogólnego i zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych, rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych i problemach związanych z dowozem uczniów.
Janina Turek – dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wadowicach – omówiła zmiany w kształceniu ogólnym w szkołach ponadgimnazjalnych, a Jolanta Satława – dyrektor Zespołu Szkół Nr 3 w Wadowicach – przedstawiła cele reformy szkolnictwa zawodowego. Kolejnym prelegentem był Jerzy Kotaś – dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 w Wadowicach, który przybliżył tematykę egzaminów zawodowych, warunki uzyskania dyplomu w kształceniu zawodowym i możliwości współpracy szkół zawodowych z pracodawcami. Omówił także projekt „Modernizacja kształcenia zawodowego w Małopolsce”, realizowany przez Powiat Wadowicki w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Inną poruszaną podczas spotkania kwestią były zasady rekrutacji elektronicznej do szkół ponadgimnazjalnych w powiecie wadowickim w roku szkolnym 2013/2014.
Sporo uwagi poświęcono również problemom związanym z dowozem młodzieży do szkół. Ograniczanie połączeń przez niektórych przewoźników skutkuje utrudnieniami w dostępie uczniów do placówek oświatowych. Podczas spotkania rozdano zebranym listy przewoźników działających na terenie powiatu wadowickiego. Dzięki temu szkoły będą mogły nawiązać z nimi kontakt i wspólnie przeanalizować możliwości uruchomienia dodatkowych kursów.
Wicestarosta Marta Królik zapewnia, że nie było to ostatnie tego typu spotkanie.
– Od dłuższego czasu docierały do nas informacje o potrzebie wspólnej rozmowy i bardzo się cieszę, że udało nam się to w końcu osiągnąć – mówi Wicestarosta. – Musimy wspólnie dyskutować o problemach związanych z oświatą, gdyż w gąszczu ciągle zmieniających się przepisów łatwo się zgubić. Rozmowy przy wspólnym stole z pewnością wpłyną pozytywnie na poprawę komunikacji – dodaje Wicestarosta.