Budżet Powiatu Wadowickiego na 2024 rok uchwalony. Ponad 56 milionów złotych przeznaczono na inwestycje

budżet powiatu na 2024 - wyniki głosowania

21 grudnia br. Rada Powiatu w Wadowicach przyjęła budżet powiatu na 2024 rok. Opierając się na mocnych fundamentach Wieloletniej Prognozy Finansowej a także pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, w dokumencie zapisano utrzymanie wysokiego poziomu inwestycji, z uwzględnieniem dyscypliny finansowej.

Uchwała budżetowa została przegłosowana 19 głosami za, przy czterech wstrzymujących się. Żaden z radnych nie był jej przeciwny. – Budżet powiatu na przyszły rok jest prorozwojowy, ambitny a zarazem odpowiedzialny. Jego projekt był bardzo wnikliwie studiowany przez radnych i członków Zarządu Powiatu. Choć ze względu na realia finansowe nie wszystko, co chcielibyśmy zrobić, udało się wpisać do dokumentu, ten budżet gwarantuje realizację w przyszłym roku bardzo ważnych z punktu widzenia powiatu, i bardzo oczekiwanych przez mieszkańców zadań – mówił po głosowaniu starosta Eugeniusz Kurdas. Jak dodawał, wynik głosowania świadczy o tym, że choć radni różnią się w części kwestii, wszystkim zależy zarówno na rozwoju powiatu, jak i na jego bezpieczeństwie finansowym.

Jak zapisano w dokumencie, planowane dochody Powiatu Wadowickiego w 2024 roku wyniosą 263.968.777,15 zł, zaś wydatki – 294.217.879,75 zł. Na wydatki majątkowe przeznaczone zostanie aż 56.331.447,41 zł. Wśród inwestycji zaplanowanych na przyszły rok są między innymi: przebudowa dróg powiatowych w Wysokiej, Stanisławiu Górnym i Lanckoronie, budowa chodników w miejscowościach: Frydrychowice, Gierałtowice, Wieprz i Spytkowice, remont mostu na kanale Wisły w Brzeźnicy, rozbiórka istniejącego i budowa nowego mostu w Bachowicach, rozbudowa drogi powiatowej w Barwałdzie Dolnym i Kleczy Górnej oraz dokończenie budowy hal sportowych przy I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach. Wszystkie te zadania będą realizowane z dofinansowaniem ze środków zewnętrznych.

W imieniu Zarządu Powiatu oraz własnym serdecznie dziękuję radnym za zaufanie i podjęcie uchwały budżetowej na 2024 rok. Zapewniam, że będziemy ciężko pracować na rzecz naszych mieszkańców – podsumowywał wynik głosowania starosta E. Kurdas.