400 lat Klasztoru Bonifratrów w Zebrzydowicach

Liczne grono zacnych gości przybyło 8 września br. do Zebrzydowic na uroczyste obchody czterechsetnej  rocznicy sprowadzenia bonifratrów i objęcia przez nich opieki nad konwentem i szpitalem założonym przez Mikołaja Zebrzydowskiego.
Z zaproszenia na uroczystości jubileuszowe skorzystali m.in. Prowincjał Zakonu Bonifratrów – Ojciec Eugeniusz Kret, Dyrektor Małopolskiego Oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – Marcin Ślusarski, Pełnomocnik  Wojewody Małopolskiego ds. Integracji Społecznej – Anna Tarnawska, Starosta Wadowicki – Jacek Jończyk, Burmistrz  Miasta Kalwarii Zebrzydowskiej – Zbigniew Stradomski, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach –  Barbara Pindel-Polaszek. Dyrekcja, pracownicy i mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej w Izdebniku, Bulowic i Wadowic oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wadowicach. Stronę duchowną reprezentowali Księża z Parafii Dekanatu Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Siostry zakonne, Przeorzy i Wspólnota Braci Bonifratrów z konwentów Prowincji Polskiej i Delegatury Śląskiej z Warszawy, Łodzi, Krakowa, Cieszyna, Iwonicza, Katowic, Marysina, Konar- Zielonej, Zakopanego, Legnicy, Prudnika, Wrocławia i Ząbkowic Śląskich. Wspólnie z braćmi tego dnia świętowali pracownicy i opiekunowie szpitali i ośrodków prowadzonych przez bonifratrów oraz okoliczni mieszkańcy.
Uroczystą mszę św. celebrował Ojciec Hubert Matusiewicz, który podkreślił, że Bóg realizuje swoje plany najczęściej poprzez człowieka. Zaznaczył, że konwent zawsze przyjmował wszystkich potrzebujących.
Zebrani zapoznali się historią konwentu, którą w ciekawych scenkach zaprezentowali podopieczni i pracownicy Domu Pomocy Społecznej.
Starosta Wadowicki Jacek Jończyk porównał historię zebrzydowskiego klasztoru do pogody jaka panowała w trakcie uroczystości – kiedy na przemian świeciło słońce i padał deszcz. Podkreślił, że pomimo tego zawsze dla Braci najważniejszy był człowiek.
Tak okazała impreza mogła się odbyć tylko dzięki pomocy i zaangażowaniu licznego grona darczyńców – instytucji, placówek i osób indywidualnych.

Zakon bonifratrów w Zebrzydowicach powstał w 1611 roku w dawnym dworze obronnym Zebrzydowskich z drugiej połowy XVI w. Konwent prowadzi Dom Pomocy Społecznej, Aptekę Farmaceutyczną, Warsztaty Terapii Zajęciowej oraz Gospodarstwo Rolno-Hodowlane. Przeorem Klasztoru jest Ojciec Damian.