11. konkurs bukietów zielnych za nami

Tradycji stało się zadość… 14 sierpnia br., w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w ośrodku Czarny Groń w Rzykach odbył się 11. konkurs bukietów zielnych. Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich a Andrychowie, a Powiat Wadowicki – podobnie jak w latach ubiegłych – jednym z jego współorganizatorów. Nasz samorząd na wydarzeniu reprezentowali starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec, sekretarz powiatu Beata Geisler oraz radni powiatowi.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, organizacji społecznych oraz liczne grono przyjaciół i sympatyków Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich. Wszyscy, którzy przyjęli zaproszenie, mogli nie tylko obejrzeć kolorowe i pachnące bukiety, posłuchać Prezesa SGW Czesławy Wojewodzic pięknie opowiadającej o tradycjach związanych ze świętem Matki Boskiej Zielnej, ale też wysłuchać pieśni maryjnych przygotowanych przez chór „Roczynianki”,  wspólnie pośpiewać z rodzinną kapelą Państwa Ścibików czy podziwiać występ energicznych seniorek z oświęcimskiego zespołu tanecznego „Pretty Women”.

Komisja konkursowa pod przewodnictwem Zofii Obozy oceniła 36 bukietów, które pogrupowano w trzy kategorie: bukiety wykonane przez Koła Gospodyń Wiejskich, wykonane przez osoby fizyczne oraz przygotowane przez stowarzyszenia. W pierwszej grupie najwyżej oceniono kompozycje przygotowane przez: KGW Roczyny, KGW Targanice, KGW Zagórnik, gospodynie z Frydrychowic, KGW Osiek i Stowarzyszenie „Trzy Wionki”. Miejsce drugie przypadło: KGW Sułkowice Bolęcina, KGW Sułkowice Łęg, KGW Klecza Dolna, KGW Rzyki, KGW Brzezinka i gospodyniom z Gierałtowiczek. Miejsce trzecie zajęły: gospodynie z Głębowic, KGW Targanice Dolne, KGW Świnna Poręba, gospodynie z Nidku i KGW Andrychów. W drugiej kategorii wyróżniono pięć bukietów, z kolei w kategorii organizacji pozarządowych wyróżnienia powędrowały do czterech podmiotów.