Od 27 kwietnia w naszym powiecie 998=112

Plakat opisujący proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego pod numer 112

Od 27 kwietnia br. mieszkańcy powiatu wadowickiego, dzwoniąc na numer 998, usłyszą komunikat: „Numer alarmowy 112, proszę czekać na zgłoszenie się operatora”. W ten sposób w naszym regionie zrealizuje się trwający w całym kraju proces przełączania numeru alarmowego 998 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR).

Gdy chodzi o ratowanie zdrowia i życia, czas jest na wagę złota. Dyspozytorzy Państwowej Straży Pożarnej (PSP) niejednokrotnie odbierali zgłoszenia omyłkowe czy zupełnie niezwiązane z funkcjonowaniem służb państwowych. Aby zapobiegać takim sytuacjom, obsługa zgłoszeń z numeru alarmowego 998 przejęta zostanie przez operatorów CPR-ów. Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie swoistym filtrem segregującym zgłoszenia – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita podczas niedawnego briefingu prasowego. – Przełączenie obsługi numeru 998 do CPR-ów to kolejny etap usprawnień wprowadzanych do systemu powiadamiania ratunkowego. W 2018 roku analogiczny proces płynnie i z sukcesem został przeprowadzony w odniesieniu do numeru 997 – dodawał wojewoda.

CPR jest organizacyjnie i merytorycznie przygotowane do obsługi numeru 998. Z punktu widzenia obywatela zmieni się tylko miejsce przyjmowania zgłoszeń – podkreśla kierownik krakowskiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego Łukasz Bombała. Numer alarmowy 998 w dalszym ciągu będzie funkcjonował, ale po jego wybraniu połączymy się nie z dyżurnym Państwowej Straży Pożarnej (jak dotychczas), a z operatorem numeru alarmowego CPR-u.

I to właśnie operator zbierze wszystkie informacje dotyczące zgłoszenia alarmowego, przekazując je w uzasadnionych przypadkach do dyżurnego PSP. Dyżurny na podstawie otrzymanych informacji podejmie decyzję o zadysponowaniu jednostek do działań.