Zarząd Powiatu z absolutorium

Podczas 18. sesji Rady Powiatu (27.08.) radni udzielili Zarządowi Powiatu w Wadowicach wotum zaufania oraz absolutorium za 2019 rok. Głosowanie poprzedziła prezentacja raportu o stanie powiatu, który jest podstawą do udzielenia wotum zaufania. To dokument, który zawiera informacje m in. o stanie finansów powiatu i jego mieniu, rozpoczętych i kontynuowanych inwestycjach czy realizowanych programach i strategiach. Można w nim znaleźć także dane o realizacji zadań przez poszczególne wydziały starostwa i jednostki organizacyjne powiatu (z całym dokumentem można zapoznać się tutaj – https://bit.ly/2QKorCB ).
Po debacie na temat raportu (najważniejsze jego zapisy w formie prezentacji multimedialnej przedstawiła wicestarosta Beata Smolec), Rada Powiatu udzieliła zarządowi wotum zaufania za 2019 rok. Następnie radni zapoznali się m.in. ze sprawozdaniem finansowym oraz pozytywnymi opiniami Regionalnej Izby Obrachunkowej i Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu w sprawie realizacji budżetu za 2019 rok. „Zarząd Powiatu w Wadowicach, realizując zadania związane z wykonaniem budżetu, kierował się zasadą celowości, legalności, rzetelności i oszczędności w gospodarowaniu środkami publicznymi” – napisała w swojej  opinii komisja rewizyjna.
Po przyjęciu uchwały w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonaniu budżetu powiatu,  stosunkiem głosów 19 za, przy dwóch wstrzymujących się i pięciu przeciwnych, radni powiatowi udzielili Zarządowi Powiatu absolutorium za 2019 rok. Przypomnijmy, że ta decyzja  oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego zarządu. Jeśli chodzi o najważniejsze dane za ubiegły rok, to dochody powiatu wyniosły  168 920 639, 67 zł (105 proc. planu), zaś wydatki – 162 843 542,25 zł (96 proc. planu). Na realizację inwestycji w 2019 roku Powiat Wadowicki wydatkował 24 723 448,76 zł (97 proc. planowanych wydatków w tym zakresie).