Za nami X Konkurs Bukietów Zielnych

konkurs bukietów zielnych

Tradycji stało się zadość. 14 sierpnia br. – z okazji święta Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich (SGW) w Andrychowie zorganizowało konkurs na najpiękniejszy bukiet zielny. Jubileuszowa, 10. edycja wydarzenia odbyła się w hotelu „Czarny Groń” w Rzykach Praciakach. Jednym ze współorganizatorów wydarzenia był Powiat Wadowicki.

Ten wyjątkowy konkurs organizowany jest w związku z wielowiekową tradycją obchodzenia uroczystości Matki Boskiej Zielnej. Coroczne wydarzenie na celu ma m.in. zachowanie polskich zwyczajów, przekazanie młodym pokoleniom wiedzy o nazwach i zastosowaniu święconych roślin, jak również popularyzację wiedzy o tradycji komponowania bukietów z ziół i kwiatów.
Mimo sezonu urlopowego, na wydarzenie przybyło ponad 100 gości, a byli wśród nich m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, sponsorzy i przyjaciele SGW. Nasz samorząd reprezentowali radni powiatowi, sekretarz powiatu Beata Geisler oraz przedstawiciele wydziału promocji. Konkurs był okazją do przypomnienia przez prezes SGW Czesławę Wojewodzic pięknych obyczajów związanych z uroczystością Matki Boskiej Zielnej. Nie zabrakło akcentu muzycznego – dla gości zagrał zespół „Servoos”.

Punktem kulminacyjnym spotkania było ogłoszenie wyników artystycznych zmagań. Komisja pod przewodnictwem Zofii Obozy dokonała oceny 42 przygotowanych na wydarzenie bukietów zielnych. Pierwsze miejsce w kategorii osób fizycznych zdobyły Aleksandra Zaremba oraz Panie z Klubu Seniora przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Andrychowie. W kategorii kół gospodyń wiejskich tryumfowały panie z KGW Sułkowice Bolęcina oraz KGW Zagórnik. Twórcom wszystkich pozostałych prac, z uwagi na wyrównany i wysoki poziom bukietów, zostały przyznane równorzędne wyróżnienia.