„Wyławianie talentów” – XXVI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

„Wyławianie talentów” – XXVI Powiatowy Konkurs Publicystyczny „O Laur Peryskopu” rozstrzygnięty

To już po raz dwudziesty szósty 12 kwietnia b.r. w Auli Papieskiej I LO im.Marcina Wadowity rozstrzygnięto rywalizację młodych publicystów ze szkół ponadpodstawowych z Powiatu Wadowickiego. Jury w składzie: Dorota Bosak – Żeglińska – nauczyciel języka polskiego, Bogdan Szpila– dziennikarz „Małopolskiej Kroniki Beskidzkiej”, Marcin Guzik – redaktor naczelny portalu internetowego WadowiceOnline po starannym przeanalizowaniu  47 reportaży i felietonów miało niełatwy orzech do zgryzienia ze względu na różnorodność tematyki i wysoki poziom językowy większości prac. „Łowcy talentów” spisali się jednak znakomicie i nie tylko wybrali, ale i bardzo rzetelnie uzasadnili swój wybór.

W obecności Janiny Turek, dyrektora I LO im. Wadowity oraz przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Łasaka wręczono nagrodę Grand Prix Mai Janoszek z I LO im. Wadowity (redakcja „Peryskopu”) za poruszający reportaż „NN” o grabarzu – filozofie i pochówkach niezidentyfikowanych zwłok osób, z których każda przecież miała swoja historię i rodzinę. Jury jednogłośnie podkreśliło wręcz profesjonalny sposób opisania tej autentycznej historii, podobnie jak po niedawnym triumfie w Ogólnopolskim Turnieju Reportażu  w kontekście innego tekstu Mai uczyniło to wrocławskie jury. Dominację dziennikarki „Peryskopu” podkreśliło dodatkowo otrzymanie III nagrody i wyróżnienia za kolejne reportaże:  o kłopotach tytułowych „brodaczek” walczących z nadmiernym owłosieniem oraz o poważnym problemie społecznym uzależnienia młodych ludzi od obecności i atencji w mediach społecznościowych  Równie bezdyskusyjnie pierwsze miejsce w kategorii felieton zajął Konrad Mosór także z I LO w Wadowicach i „Peryskopu” za dojrzałość i umiejętność refleksyjnego, niestereotypowego ujęcia najbardziej aktualnego w ostatnim czasie tematu: plusów i minusów sztucznej inteligencji. Z kolei I miejsce w kategorii reportażu przypadło Kindze Kałuży z LO w Kalwarii Zebrzydowskiej za ciekawe ujęcie fascynacji rytmem slowlife jako pamiątką po podróży do Czarnogóry. II miejsca za reportaż otrzymała kolejna dziennikarka „Peryskopu” Aleksandra Piontek barwnie, ale i refleksyjnie opowiadająca o swojej włoskiej przygodzie ulicznej gry na saksofonie, a grono laureatów nagród  dopełniły felietonistki Alicja Kasperkiewicz z I LO w Andrychowie za tekst, w którym ciekawie rozpatruje różne aspekty nieuchronnego upływu czasu oraz Emilia Fluder z LO w Kalwarii Zebrzydowskiej rozważająca konsekwencje „globalizacji” obyczajów świątecznych.

Wzruszającym wydarzeniem było uhonorowanie Nagrodą Specjalną przez Przewodniczącego Rady Powiatu Józefa Łasaka za „empatię i propagowanie pomocy chorym i potrzebującym” Krzysztofa Birnbauma z LO w Kalwarii Zebrzydowskiej za reportaż o zbiórce na leczenie chorego chłopczyka, co doceniły także swoimi nagrodami była i obecna przewodniczące Stowarzyszenia Absolwentów LO panie Maria Talaga i Barbara Boguń.

Jury oraz patron konkursu i fundator nagród Zarząd Powiatu w Wadowicach zdecydowali się również docenić dyplomami uznania pracę opiekunów laureatów konkursu: Katarzyny Przebindy – Niemczyk i Joanny Czarneckiej z I LO w Andrychowie, Elżbiety Karelus, Marii Nowak i Katarzyny Kołacz z ZSiPO w Kalwarii Zebrzydowskiej  oraz tradycyjnie opiekuna redakcji pisma szkolnego I LO im. Marcina Wadowity „Peryskop” Henryka Odrozka.

Oprac. na podstawie informacji z I LO w Wadowicach, foto – I LO w Wadowicach.