Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości z naszym udziałem

Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu

Z niewielu pewnych rzeczy na tym świecie, absolutnie pewna jest ta, że obchody Święta Niepodległości na Podhalu zawsze mają niezwykły charakter. Kilka dni temu mogli o tym przekonać się członkowie delegacji Powiatu Wadowickiego na czele z wicestarostą Beata Smolec.

W Białym Dunajcu nasi przedstawiciele gościli na zaproszenie władz zaprzyjaźnionego Powiatu Tatrzańskiego. Głównym powodem tej wizyty był finał ogólnopolskiego konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”, w którym uczestniczyli uczniowie andrychowskiego „ogólniaka” (o wydarzeniu pisaliśmy tutaj)

Historyczne zmagania zbiegły się z obchodami 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, dlatego nasza delegacja właśnie na Podhalu świętowała jeden z najważniejszych momentów w polskiej historii. Uroczystości organizowane przez Powiat Tatrzański odbyły się właśnie w Białym Dunajcu. To stamtąd pochodził generał Andrzej Galica, którego 150. rocznicę urodzin świętujemy w tym roku. Nic więc dziwnego, że podczas tegorocznych obchodów Święta Niepodległości sporo było nawiązań do tej postaci twórcy formacji podhalańskich Wojska Polskiego. 10 listopada jego sztukę „Janosik” wystawił zespół teatralny działający przy 5. Batalionie Strzelców Podhalańskich w Przemyślu, a sylwetkę generała Galicy przybliżali m.in. minister Andrzej Gut Mostowy i wójt gminy Biały Dunajec, Andrzej Jacek Nowak.

Wyjątkowe obchody Święta Niepodległości z naszym udziałem

Obchody Święta Niepodległości w Białym Dunajcu

W samo Święto Niepodległości, w kościele parafialnym Matki Bożej Królowej Aniołów w Białym Dunajcu sprawowana była msza święta w oprawie zespołu „Biołodunajcanie” oraz chóru „Kanto”. Po liturgii mieszkańcy, poczty sztandarowe, żołnierze 21. Brygady Strzelców Podhalańskich i zaproszeni goście przeszli pod pomnik generała Galicy, gdzie odczytano Apel Pamięci i oddana została salwa honorowa. – Tegoroczne obchody Święta Niepodległości zapamiętam na długo. Wspaniała atmosfera, wiele wydarzeń towarzyszących, mnóstwo mieszkańców biorących udział w uroczystościach, ich przepiękna oprawa, wszystko dopięte na ostatni guzik. Warto brać przykład z naszych przyjaciół z Powiatu Tatrzańskiego – podsumowuje wyjazd wicestarosta B. Smolec.