„Wojny nie mają zwycięzców” – półfinał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski Zachodniej rozstrzygnięty

„Wojny nie mają zwycięzców” – półfinał XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego dla Małopolski Zachodniej rozstrzygnięty

W środę (24.02) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbył się półfinał regionalny XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego. Tegoroczny temat brzmiał: „Wojny nie mają zwycięzców” i choć nie był łatwy, to licealiści z kilku powiatów Małopolski Zachodniej poradzili sobie z nim znakomicie, unikając patosu i prezentując własne, czasami bardzo osobiste przemyślenia. Ze względu na sytuację epidemiczną konkurs odbywał się w ścisłym reżimie sanitarnym.

W Auli papieskiego liceum stawiło się 12 najlepszych mówców, wyłonionych w eliminacjach lokalnych. Młodzi ludzie zaprezentowali bardzo szeroką gamę interpretacji tytułowej sentencji, dostrzegając wieloaspektowość poruszanego zagadnienia i prezentując świetny warsztat krasomówczy. Popisy oratorskie oceniało jury: Tamara Wiecheć, kierownik działu Animacji Kulturalnej Wadowickiego Centrum Kultury oraz Dorota Bosak – Żeglińska, nauczycielka języka polskiego w Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego Nr 2 w Wadowicach.

Półfinał miał wyłonić oratorów, którzy będą reprezentować nasz region w finale ogólnopolskim, zaplanowanym na 5 marca br. W tym roku Małopolska Zachodnia otrzymała aż cztery miejsca finale centralnym. Jest to efekt wysokiego poziomu prezentowanego przez naszych reprezentantów w latach ubiegłych. Czołowe lokaty w tegorocznym półfinale zajęły uczennice Liceum Ogólnokształcącego w Andrychowie: zwyciężyła Zuzanna Kapela a drugie miejsce zajęła Iwona Smolec, która otrzymała również Nagrodę Publiczności. Na trzecim stopniu podium uplasowała się Edyta Ślęzak z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej, dla której był to już trzeci start w tym konkursie. Wyróżnienie przyznano Oliwii Chrząszcz z Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Suchej Beskidzkiej. Dodatkowe wyróżnienia II i III stopnia otrzymały Liliana Zagórda z Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz Agnieszka Bogacz z I LO w Andrychowie.

Gospodarzem imprezy była dyrektor I LO im Marcina Wadowity Janina Turek oraz zaproszona jak co roku przewodnicząca Stowarzyszenia Absolwentów LO Maria Talaga. Nagrody, które ufundowało tradycyjnie Starostwo Powiatowe w Wadowicach, wręczała Wicestarosta Beata Smolec. Wicestarosta podziękowała organizatorom oraz jury za trud włożony w przygotowanie konkursu a młodzieży pogratulowała umiejętnego, kreatywnego podejścia do trudnego tematu i łatwości wyrażania swoich myśli.
– Podziwiam tych młodych ludzi, że tak osobiście i bez zbędnego patosu, tak naturalnie potrafią mówić o trudnych sprawach przez pryzmat swoich osobistych doświadczeń i tradycji rodzinnej – powiedział Henryk Odrozek, nauczyciel w I LO im. Marcina Wadowity w Wadowicach, wieloletni organizator konkursu – Ta refleksyjność, umiejętność oderwania się od formy publicznych wystąpień obserwowanych w mediach – to wartość. Nasz konkurs pozwala ją wyartykułować i należy tylko mieć nadzieję, że proza życia nie zabije w przyszłości w tych młodych ludziach ich młodzieńczej wrażliwości i naturalności.

Już dziś trzymamy kciuki za oratorki z naszego regionu i życzymy powodzenia 5 marca w Katowicach. Na trójkę najlepszych w „finale finałów” czeka wycieczka do Brukseli połączona ze zwiedzaniem Parlamentu Europejskiego. Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy odbywa się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rady Języka Polskiego.

(tekst: I LO w Wadowicach)