Wielka radość w Bachowicach. Na taki prezent czekali od lat!

Wicestarosta Beata Smolec oraz członek Zarządu Powiatu w Wadowicach Marek Ciepły przekazują prezesowi OSP w Bachowicach gratulacje w związku z zakupem nowego samochodu

To był ważny dzień dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Bachowicach, Gminy Spytkowice oraz Powiatu Wadowickiego. W sobotę, 25 czerwca br. przy Domu Strażaka w Bachowicach zorganizowano uroczystość przekazania i poświęcenia nowego auta dla tutejszych strażaków ochotników. Chodzi o nowe Volvo FL 280 – samochód ratowniczo-gaśniczy z kompletnym wyposażeniem, niezbędnym do wszelkich działań ratowniczo-gaśniczych. Zakup wspomógł m.in. samorząd powiatowy.

Dzisiejsza uroczystość to potwierdzenie wysiłku wielu osób, które za cel postawiły sobie poprawę warunków służby bachowickich strażaków ochotników. Jesteśmy szczęśliwi, że samorząd powiatowy wspomógł kwotą 30 tys. zł zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla tutejszej OSP. Niech nowe auto sprawdza się w akcjach pożarniczych i będzie dla druhów dużą pomocą w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa naszym mieszkańcom – mówiła wicestarosta Beata Smolec, której podczas wydarzenia towarzyszył członek Zarządu Powiatu Marek Ciepły.

Całkowity koszt zakupu i wyposażenia auta, które zastąpiło wysłużonego 40-letniego Mercedesa – to ponad 870 tys. zł. Wicestarosta ma rację. Spełnienie marzeń bachowickich strażaków nie byłoby możliwe, gdyby nie pomoc ze strony wielu osób, firm i instytucji. – Ten zakup to kolejny dowód na to, że warto mieć dobrych ludzi wokół siebie! Bo przecież samej naszej Gminy nie byłoby stać na to, aby wyłożyć ponad 870 tysięcy złotych na zakup takiego cacka. I w tym przypadku skutecznie pozyskaliśmy fundusze zewnętrzne na ten cel. Nie udałoby się to, gdyby nie pomoc dobrych ludzi: pani premier Beaty Szydło, pana Łukasza Smółki i Zarządu Województwa Małopolskiego, pana Rafała Stuglika – radnego Sejmiku Województwa Małopolskiego, posłów na Sejm RP, pana Daniela Obajtka i Fundacji ORLEN, pana Kazimierza Koprowskiego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Komendantów Wojewódzkich PSP – Marka Bębenka i Piotra Filipka, Pawła Kwarciaka – Komendanta PSP w Wadowicach, Rady Gminy Spytkowice, Starostwa Powiatowego w Wadowicach, mieszkańców Bachowic. Widać, jak wiele osób pomogło nam w tym zakupie! Zrobili to dlatego, że chcieli, ale również dlatego, że Gmina Spytkowice to dobra marka w województwie małopolskim. Pracuję nad tym już 10 lat i naprawdę przynosi to pozytywny skutek – komentował zakup wójt gminy Spytkowice Mariusz Krystian.

Dodajmy, że dotację dla OSP w Bachowicach z przeznaczeniem na dofinansowanie do zakupu średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego, Rada Powiatu w Wadowicach przyznała w sierpniu 2020 roku.

Mimo że doposażanie ochotniczych straży pożarnych nie należy do zadań własnych powiatów, w ostatnich kilkunastu miesiącach nasza Rada Powiatu podjęła w sumie kilkanaście uchwał o przyznaniu środków finansowych przeznaczonych na wsparcie zakupu nowych aut dla OSP m.in. w: Bachowicach, Jaroszowicach, Kalwarii Zebrzydowskiej, Targanicach, Lanckoronie, Gierałtowicach, Przybradzu, Gorzeniu Dolnym, Mucharzu, Przytkowicach, Spytkowicach, Tomicach oraz Nidku.