Wideokonferencja ze służbami i przedstawicielami gmin

28 października br. odbyło się kolejne posiedzenie sztabu kryzysowego, któremu przewodniczyła wicestarosta Beata Smolec. Oprócz omówienia spraw związanych z aktualną sytuacją epidemiczną w naszym powiecie, poruszono również kwestię zimowego utrzymania dróg.
Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wadowicach Krystyna Kozik zwróciła uwagę na zwiększoną liczbę wykonywanych w ostatnich dniach badań oraz zmianę przepisów dotyczących wysyłania osób na kwarantannę. Dyrektor ZZOZ w Wadowicach Barbara Bulanowska mówiła o uruchomieniu łóżek dla osób chorych na COVID i pracy dwóch punktów wymazowych, które działają przy szpitalu siedem dni w tygodniu. W związku z brakami w personelu, szpital apeluje o pomoc i zgłaszanie się chętnych do pracy. Zgłosiło się kilka osób, które wspomagają pracę m.in. na SOR i w punktach wymazowych. Z problemami kadrowymi boryka się również straż pożarna. Komendant Powiatowy PSP st. bryg. Paweł Kwarciak poinformował o zwiększonej liczbie wyjazdów strażaków do zdarzeń medycznych, np. zatrzymania akcji serca. Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Wadowicach mł. insp. Robert Michna mówił o pracy policji, która skupia się na sprawdzaniu przestrzegania obowiązku zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej, a także na kontroli osób przebywających na kwarantannie. Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Zbigniew Pustułka zwrócił uwagę na nowe wytyczne dotyczące zwiększenia zaangażowania wojskowych w walkę z pandemią. Żołnierze wesprą służbę zdrowia między innymi przy pobieraniu wymazów i pracy administracyjno-biurowej.