Wadowickie obchody Światowego Dnia Niewidomych

Wadowickie obchody Światowego Dnia Niewidomych

Okazja, która nas przywiodła w gościnne progi Spółdzielni Mieszkaniowej w Wadowicach, czyli Światowy Dzień Niewidomych – Dzień Białej Laski, daje nam szansę zwrócenia szczególnej uwagi na sytuację osób niewidomych i niedowidzących. Daje też możliwość dostrzeżenia tej prawdy, że Państwo nierzadko tak naprawdę widzą dużo więcej niż inni, uczą nas wrażliwości a nade wszystko tego, że niepełnosprawność nie musi ograniczać, że pozwala realizować swoje pasje, spełniać marzenia, mieć szczęśliwe życie rodzinne. W imieniu władz Powiatu Wadowickiego za tę lekcję z serca dziękuję – mówiła wczoraj (20.10) przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska. Obchody Światowego Dnia Niewidomych zorganizował Zarząd Koła Powiatowego Polskiego Związku Niewidomych (PZN) w Wadowicach. Wydarzenie poprzedziła msza św. sprawowana w kościele św. Piotra.

W swoim wystąpieniu Z. Kaczyńska podkreślała także, że samorząd powiatowy robi wiele, aby ułatwiać codzienne życie osobom niepełnosprawnym np. poprzez unikanie barier architektonicznych w realizowanych przez siebie inwestycjach. Gratulowała wadowickiemu Kołu PZN znakomitej pracy na rzecz jedności swoich członków a także integracji z przyjaciółmi spoza regionu. Obok przewodniczącej Rady Powiatu, proboszcza parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach ks. Jana Dziubka i przedstawicieli Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wadowicach na wydarzenie przybyli bowiem reprezentanci Kół PZN z Suchej Beskidzkiej, Tarnowa i Krakowa – Nowej Huty. Obecna była również Edyta Burzyńska z Małopolskiego Okręgu PZN i Piotr Stefański – prezes Stowarzyszenia Rodziców i Przyjaciół Dzieci Niewidomych i Słabowidzących „Nadzieja” w Krakowie.

W części artystycznej obchodów przed gośćmi i członkami wadowickiego Koła PZN wystąpili: Helena i Jan Surzyn z Państwowej Szkoły Muzycznej w Wadowicach, Zosia Kołodziej – uczennica szkoły języka angielskiego – Centrum Helen Doron w Wadowicach oraz członkini koła Magdalena Mozgała w specjalnie na spotkanie napisanym i wyrecytowanym wierszu. Na życzenie naszych przyjaciół z wadowickiego Koła PZN zamieszczamy go poniżej 🙂

Dodajmy, że imprezę obsługiwała młodzież z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Wadowicach pod opieką Iwony Wiercimiak. Za pomoc organizatorzy serdecznie dziękują.


Wadowickie obchody Światowego Dnia Niewidomych
Wadowickie obchody Światowego Dnia Niewidomych
Wadowickie obchody Światowego Dnia Niewidomych