Wadowickie obchody 40. rocznicy stanu wojennego

Dziś (13.12.) w Wadowicach władze Powiatu Wadowickiego na czele z przewodniczącą Rady Powiatu Zofią Kaczyńską i starostą Eugeniuszem Kurdasem uczestniczyły w obchodach upamiętniających 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Nasz samorząd reprezentowali również wiceprzewodniczący Rady Powiatu Adam Kubik, członek Zarządu Marek Ciepły i radny Sebastian Mlak.
W uroczystościach, których organizatorami byli Instytut Pamięci Narodowej oraz Oddział 7 Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, obecni byli także posłowie na Sejm RP – Ewa Filipiak oraz Filip Kaczyński, delegacje szkół, służb mundurowych, stowarzyszeń i organizacji oraz mieszkańcy Wadowic.
Obchody rozpoczęto mszą św. w intencji ofiar stanu wojennego oraz wszystkich zmarłych członków NSZZ Solidarność. Nabożeństwu, które odbyło się w wadowickiej bazylice Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, przewodniczył ks. kanonik Jan Dziubek. Następnie poczty sztandarowe i delegacje przeszły na pobliski plac Solidarności, gdzie pod pomnikiem Solidarności złożono kwiaty i zapalono znicze.
Jan Kraska, przewodniczący Oddziału 7 Regionu Małopolskiego NSZZ Solidarność, zwracając się do zebranych pod pomnikiem gości, podziękował za obecność wszystkim, a szczególnie młodym ludziom – pocztom sztandarowym Hufca Ziemi Wadowickiej ZHP oraz ZDZ, a następnie przekazał mikrofon uczestnikom wydarzenia. Głos zabrali m.in. przedstawiciel IPN – naczelnik oddziałowego archiwum w Krakowie Rafał Dyrcz, który odczytał list okolicznościowy od prezesa IPN Karola Nawrockiego. Przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska życzyła, aby Polacy nigdy nie musieli przeżywać takiego strachu, który przeżywali nasi rodacy 40 lat temu.
Rafał Dyrcz otworzył również wystawę zlokalizowaną w pobliżu pomnika Solidarności, poświęconą 40. rocznicy Stanu Wojennego. Przypomina ona najważniejsze wydarzenia tego okresu, począwszy od jego genezy, poprzez represje i pacyfikacje aż po upamiętnienie. Organizatorami wystawy są Stowarzyszenie NZS 1980, IPN, Śląskie Centrum Wolności i Solidarności, a partnerem Małopolski Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Stan wojenny w Polsce władze komunistyczne wprowadziły 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, niezgodnie z Konstytucją PRL. Został zawieszony 31 grudnia 1982 roku, a zniesiono go 22 lipca 1983 roku. W trakcie jego trwania internowano łącznie 10 131 działaczy związanych z „Solidarnością”, a życie straciło około 40 osób.