W Wadowicach rozstrzygnięto XXII Ogólnopolski Konkurs Papieski

jury podczas oceny prac w konkursie papieskim

Ponad 1000 prac fotograficznych i plastycznych uczestników Ochotniczych Hufców Pracy oraz uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju wpłynęło na tegoroczny XXII Konkurs Papieski zorganizowany przez Ochotnicze Hufce Pracy. Komisja oceniająca twórczość młodych artystów stanęła przed trudnym zadaniem. Temat konkursu: „Przyszłość ludzkości idzie poprzez rodzinę!”, okazał się dużym wyzwaniem dla młodzieży.

Głównym celem przyświecającym organizatorom wydarzenia, było ukazanie wartości życia w harmonijnej i szczęśliwej rodzinie opartej na małżeństwie, wskazanie rodziny jako bezpiecznego i pełnego miłości środowiska dla dzieci, osób niepełnosprawnych, chorych i starszych oraz przypomnienie i wskazanie młodzieży ponadczasowych i uniwersalnych wartości płynących z nauczania świętego Jana Pawła II.

Na konkurs napłynęło 1080 prac, w tym 254 prace fotograficzne i 826 plastycznych. Komisja w składzie: przewodniczący  prof. Piotr Jargusz – dyrektor Instytutu Malarstwa i Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie oraz członkowie:  Jakub Dziedzic – wojewódzki komendant Małopolskiej WK OHP w Krakowie,  Bożena Rążewska – zastępca wojewódzkiego komendanta Małopolskiej WK OHP, ks. Rafał Bobek – duszpasterz małopolskiej WK OHP w Krakowie,  Ewa Opałek-Śnieg – kierownik Zespołu Kształcenia i Wychowania Małopolskiej WK OHP,  Jolanta Zacny – komendant Hufca Pracy w Wadowicach a także  Marek Brzeźniak – grafik, dokonała oceny prac, biorąc pod uwagę wartości artystyczne, oryginalność oraz ich zgodność z tematem.

To nie są rysunki, to są już małe prace artystyczne – komentował M. Brzeźniak, który od 22 lat ocenia dzieła konkursowe. – Przewiduję, że wśród autorów prac są potencjalni studenci akademii plastycznych – stwierdzał z kolei przewodniczący komisji prof. P. Jargusz.

Jestem niezwykle uradowana, że konkurs cieszy się nadal dużą popularnością, o czym świadczy ilość nadesłanych prac – podsumowywała Jolanta Zacny – pomysłodawczyni wydarzenia.

jury podczas oceny prc w konkursie papieskim

Na laureatów czekają cenne nagrody, które zostaną wręczone 31 maja w Wadowicach na gali finałowej.

Laureaci konkursu:
1. Bałos Małgorzata, 6-11 Hufiec Pracy w Wadowicach
2. Bargiel Aleksandra, 6-17 Hufiec Pracy w Oświęcimiu
3. Basta Natalia, 6-1 Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Nowym Sączu
4. Brońka Maja, Szkoła Podstawowa nr 5 w Andrychowie
5. Bury Karolina, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce
6. Chmielewski Damian, 10-4 Hufiec Pracy w Suwałkach
7. Cieżak Maria, 6-36 Hufiec Pracy w Skomielnej Białej
8. Czubak Antonina, Szkoła Podstawowa im. Gen. St. Grzmota-Skotnickiego w Młodzieszynie
9. Datko Aleksandra, Szkoła Podstawowa nr 15 im. Jana Pawła II w Katowicach
10. Dyndał Patrycja, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J.Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
11. Dyndał Przemysław, Szkoła Podstawowa im. bł. ks.J. Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
12. Fraś Katarzyna, 6-11 Hufiec Pracy w Wadowicach
13. Gomuła Zuzanna, 13-300 Nowe Miasto Lubawskie
14. Grajper  Aleksandra, 3-3 Ośrodek Szkolenia i Wychowania we Włodawie
15. Grdeń Nikodem, 83-130 Rożental
16. Gruca Kamila, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących im. Św. Tereski w Rabce Zdroju
17. Gucwa Maksymilian, 6-38 Hufiec Pracy w Gorlicach
18. Gumienna Klaudia, 3-16 Hufiec Pracy w Kraśniku
19. Gwiżdż Mikołaj, 6-10 Hufiec Pracy w Myślenicach
20. Janicka Karolina, 3-16 Hufiec Pracy w Kraśniku
21. Jasiewicz Andrzej, Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu
22. Juszczak Artur, Szkoła Podstawowa im. Św. Józefa w Węglówce
23. Kałan Weronika, Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Roskoszy
24. Karolak Nikola, 7-31 Hufiec Pracy w Żyrardowie
25. Kicler Lilianna, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łanach
26. Koziej Aleksandra, Jarczew, 21-426 Wola Mysłowska
27. Kręcicka Zuzanna, 14-9 Hufiec Pracy w Giżycku
28. Kubczak Wiktoria, 2-5 Hufiec Pracy we Włocławku
29. Kubiak Klaudia, 7-4 Hufiec Pracy w Warszawie
30. Kubis Mateusz, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Sportowymi w Dobrzeniu Wielkim
31. Kulma Aleksandra, 6-8 Hufiec Pracy w Krakowie
32. Kumala Michał, 6-5 Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Lanckoronie
33. Kwoka Jan, Wysokie, 22-400 Zamość
34. Lechowicz Weronika, 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie
35. Łach Diana Maria, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. K. Potockiej w Pułtusku
36. Łapko Patryk, 3-6 Hufiec Pracy w Puławach
37. Łukasik Lena, Szkoła Podstawowa nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
38. Maciążek Zofia, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Chojnie
39. Matuszewski Mateusz, 7-5 Hufiec Pracy w Ciechanowie
40. Matykiewicz Weronika, 6-25 Hufiec Pracy w Bochni
41. Mazur Julia, 3-12 Hufiec Pracy w Chełmie
42. Meszka Zuzanna, Szkoła Podstawowa nr 6 w Żyrardowie
43. Michalska Aleksandra, Szkoła Podstawowa nr 6 w Żyrardowie
44. Michałek Roksana, 6-4 Ośrodek Szkolenia i Wychowania  w Trzebini
45. Mikulska Paulina, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łanach
46. Mol Marcin, 6-24 Hufiec Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
47. Morcinek  Michał, Publiczna Szkoła Podstawowa w Łanach
48. Nawara Małgorzata, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Kasince Małej
49. Odrowąż Laura, 1-4 Hufiec Pracy w Wołowie
50. Okular Julia, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II Wadowice
51. Paluszak Adam, Szkoła Podstawowa nr 4 w Inowrocławiu
52. Pawłowska Maria, Szkoła Podstawowa im. 11 Pułku Ułanów Legionowych w Gumowie
53. Pelcel Mateusz, Wysoka, 34-240 Jordanów
54. Pochroń Klaudia, 6-5 Hufiec Pracy w Krakowie
55. Putaś Oliwier, Zespół Szkół Specjalnych w Wadowicach
56. Ratajczyk Maria, 1-23 Hufiec Pracy w Polkowicach
57. Ryś Magdalena, 13-1 Ośrodek Szkolenia i Wychowania w Starachowicach
58. Słoma Patrycja, Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Powstania Styczniowego w Igołomii
59. Szaradowska Martyna, Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Szczawnicy – Jabłonce
60. Szyszka Izabela, Szkoła Podstawowa im. bł. ks. J. Popiełuszki w Majdanie Sieniawskim
61. Ślazyk Sebastian, 6-32 Hufiec Pracy w Limanowej
62. Tokarz Oliwia, Zarzecze, 33-390 Łącko
63. Tomczak Łukasz, Dąbrówka, 34-146 Stryszów
64. Trębacz Wiktoria, 6-2 Hufiec Pracy w Niepołomicach
65. Tur Weronika, Zespół Placówek Oświatowych w Chotyłowie
66. Waliszewska Wiktoria, Ośrodek Szkolenia i Wychowania OHP w Toruniu
67. Wawrzyńczyk Kamil, 12-20 Hufiec Pracy w Rybniku
68. Wijas Paweł, 6-18 Hufiec Pracy w Kętach
69. Włoch Miłosz, Czechowice- Dziedzice
70. Wojtas Łucja, 6-34 Hufiec Pracy w Starym Sączu
71. Wronowska Weronika, Publiczna Szkoła Podstawowa im. M. Skłodowskiej-Curie w Krasińcu
72. Wróblewska Katarzyna, 6-24 Hufiec Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
73. Zakrocka Sylwia, 6-6 Hufiec Pracy w Proszowicach
74. Zielińska Marta, Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wieliczce
75. Zomerlik Anna, 12-20 Hufiec Pracy w Rybniku
76. Żyłko Daria Krystyna, 10-6 Hufiec Pracy w Augustowie

Opr. na podstawie tekstu: J. Zacny. Zdjęcia – Małopolska Wojewódzka Komenda OHP

Na zdjęciach: Komisja konkursowa w trakcie oceny prac XXII Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego