Uroczyście i rodzinnie. Za nami obchody święta Wojska Polskiego z udziałem naszych samorządowców
„Wyjątkowe”, „niepowtarzalne”, „takie, jakich nie ma nigdzie w okolicy” – tak mieszkańcy powiatu podsumowywali tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego zorganizowane w gminie Andrychów, z licznym udziałem m.in. powiatowych samorządowców.
– 12. Piknik Ułański to dobra sposobność, by przypomnieć zasługi polskiej kawalerii. Gratuluję organizatorom znakomitego pomysłu i osobistego zaangażowania w podtrzymywanie tradycji tej zasłużonej dla sił zbrojnych formacji – napisał w specjalnym liście skierowanym do uczestników uroczystości zorganizowanych na Andrychowszczyźnie wicepremier Rady Ministrów a zarazem minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz. Jednocześnie wicepremier uhonorował specjalnymi odznaczeniami trzy osoby od lat zaangażowane w naszym regionie w krzewienie inicjatyw patriotycznych, w tym celebrację święta Wojska Polskiego. To: Zofia Wanat, Józef Brzazgacz oraz Bogdan Wolas. W imieniu wicepremiera odznaczenia wręczyli starosta Mirosław Sordyl oraz członek Zarządu Powiatu w Wadowicach Miłosz Szatan.
Tegoroczne obchody święta Wojska Polskiego w gminie Andrychów rozpoczęły się w samo południe na andrychowskiej nekropolii, gdzie sprawowano mszę świętą w intencji żołnierzy walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Wokół kaplicy cmentarnej zgromadzili się m.in. przedstawiciele władz powiatowych i gminnych, poczty sztandarowe, ułani związani ze stanicą „Hucuł”, grupy rekonstrukcyjne z historycznymi pojazdami wojskowymi oraz młodzież. Po mszy św. zebrani złożyli kwiaty pod tablicami upamiętniającymi żołnierzy Ziemi Andrychowskiej poległymi w walce o wolność Polski. O oprawę muzyczną uroczystości zadbała orkiestra dęta OSP Roczyny.
Po religijnej części obchodów, ułani i goście w pochodzie udali się do stanicy „Hucuł” w Sułkowicach, gdzie nastąpił uroczysty apel pod tablicą IV Szwadronu Zwiadu im. 21 Pułku Ułanów Nadwiślańskich.
Tam też odbył się wypełniony licznymi atrakcjami 12. Piknik Ułański. Uczestników przywitał koncert orkiestry dętej z Roczyn, po którym odbył się pokaz kadryla. Dużym zainteresowaniem cieszyła się także rekonstrukcja walk oręża polskiego w wykonaniu Bractwa Rekonstrukcyjnego Ziemi Ogrodzienieckiej. W ramach pikniku swoje możliwości zaprezentowali m.in. uczniowie klas wojskowych i policyjnych Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Andrychowie. Chętni mogli dodatkowo skorzystać z lotów widokowych śmigłowcem, przejażdżki wojskowym Willisem i Honkerem, postrzelać z broni ASG, obejrzeć z bliska radiowóz czy wozy strażackie. Organizatorzy zadbali i o konkursy dla najmłodszych uczestników pikniku. A na koniec odbyła się zabawa taneczna na 102. z zespołem „Bahamas”. Innymi słowy dla każdego znalazło się coś miłego.