Umowy na budowę hal sportowych w Andrychowie i Wadowicach podpisane. Powiat rozpoczyna inwestycje warte ponad 30 mln złotych!

Umowy na budowę hal sportowych w Andrychowie i Wadowicach podpisane

To miał być radosny dzień dla samorządowców naszego powiatu, społeczności dwóch szkół powiatowych a także mieszkańców Andrychowa i Wadowic. Radość była, ale mocno stłumiona. W cieniu rosyjskiej agresji na Ukrainę, pomiędzy przeróżnymi działaniami pomocowymi na rzecz uchodźców, władze Powiatu Wadowickiego podpisały dziś (28.02) umowy na budowę hal sportowych przy I Liceum Ogólnokształcącym w Andrychowie oraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 2 w Wadowicach.

Budowa hali przy andrychowskim „ogólniaku” będzie kosztować nieco ponad 16 mln zł. Inwestycję wykona firma GRAND Andrzej Grygiel z Korzennej. Z ramienia powiatu podpis pod umową z wykonawcą złożyli: starosta Eugeniusz Kurdas, wicestarosta Beata Smolec oraz członek Zarządu Powiatu Mirosław Sordyl.

podpisanie umowy na budowę hali przy LO w Andrychowie

W LO rozebrana zostanie dotychczasowa mała i wysłużona sala gimnastyczna wraz z przewiązką. W ich miejsce powstanie nowoczesna hala wraz z przewiązką, w której zlokalizowana zostanie winda. Powierzchnia całkowita nowego budynku wraz z łącznikiem to 2454,69 mkw., zaś powierzchnia użytkowa – 2141,36 mkw. Hala razem z zapleczem będzie mieć wymiary 49 m na 45,1 m oraz wysokość 13,40 m. Przy obiekcie powstanie 28 nowych miejsc parkingowych (w tym cztery dla osób niepełnosprawnych).

przekazanie placu budowy w Andrychowie

Na tej hali będzie m.in. pełnowymiarowe boisko: do piłki ręcznej, siatkówki i koszykówki. Z boisk będzie mogło równocześnie korzystać kilka grup młodzieży. Będzie też mobilna widownia na 300 miejsc. Wyposażeniem stałym obiektu będą np. drabinki sportowe, elektroniczna tablica wyników, słupki do siatkówki, najazdowe kosze do koszykówki. Przy hali powstanie zaplecze, gdzie będą się znajdować m.in. cztery szatnie z sanitariatami, dwie sale ćwiczeń, pokój dla nauczycieli, pomieszczenia techniczne oraz ogólnodostępne toalety. Cały obiekt zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – wylicza szczegółowo M. Sordyl.

Jak zaznacza starosta Eugeniusz Kurdas, na budowę hali w Andrychowie -podobnie zresztą jak na inwestycję przy CKZiU Nr 2 w Wadowicach – udało się pozyskać środki zewnętrzne. W sumie chodzi o kilkanaście milionów złotych z Polskiego Ładu, Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i programu „Sportowa Polska”. – Będziemy oczywiście starać się o kolejne pieniądze z zewnątrz na budowę tych hal – zapewnia E. Kurdas.

po podpisaniu umów na budowę hal przy LO w Andrycghowie i CKZiU nr 2 w Wadowicac

Również halę przy wadowickim „Gorzeniu” wybuduje firma GRAND Andrzej Grygiel z Korzennej. Stosowną umowę na wykonanie tej inwestycji z ramienia powiatu obok starosty i wicestarosty podpisał Marek Ciepły z zarządu powiatu.
W Wadowicach przy CKZiU Nr 2 powstanie obiekt o powierzchni całkowitej 2079,43 mkw. i powierzchni użytkowej 1861,98 mkw.

Projekt przewiduje wybudowanie budynku o wymiarach 76,9 m na 27,1 m i wysokości 12,87 m. Przy obiekcie zostanie wykonanych 58 nowych miejsc parkingowych (sześć będzie przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych). – W hali powstanie m.in. pełnowymiarowe boisko do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki. Co mnie bardzo cieszy, jej wyposażeniem będzie m.in. ścianka wspinaczkowa i składana trybuna na 300 osób. Z kolei na zaplecze hali składać się będą m.in. cztery szatnie z pełnym węzłem sanitarnym, sala ćwiczeń, pokój dla nauczycieli, ambulatorium, toalety ogólnodostępne. Oczywistym jest, że cały obiekt będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych – relacjonuje Marek Ciepły. Cała inwestycja będzie kosztować ok. 14 mln zł.

Na wykonanie obu hal firma ma maksymalnie 26 miesięcy. – Mamy cichą nadzieję, że z pracami upora się szybciej. Przede wszystkim zależy nam jednak na solidności wykonania. Obie szkoły na te inwestycje czekały długo. Chcemy społecznościom tych placówek, ale także szerzej – mieszkańcom Andrychowa i Wadowic dać obiekty sportowe na miarę XXI wieku – podsumowuje wicestarosta Beata Smolec. – Na zakończenie chciałabym przeprosić za wszelkie niedogodności, które będą towarzyszyć inwestycjom. One będą, ale zdecydowanie warto przetrwać trudności, by cieszyć się nowoczesnymi obiektami – dodaje wicestarosta.