Strategia, ważne programy, nowi zasłużeni dla powiatu – pracowity koniec roku dla Rady Powiatu

To była ostatnia w tym roku sesja Rady Powiatu w Wadowicach. Chociaż radni mieli do podjęcia kilka bardzo ważnych uchwał, obrady przebiegły wyjątkowo sprawnie. Duża w tym zasługa pracy, jaką wykonały wcześniej poszczególne komisje.

29 grudnia br. Rada Powiatu jednogłośnie zdecydowała o przyjęciu Strategii Rozwoju Powiatu Wadowickiego na lata 2021 – 2027. Dokument wskazuje najważniejsze kierunki rozwoju naszego powiatu na najbliższe siedem lat. Będzie także drogowskazem przy pozyskiwaniu funduszy unijnych czy np. przy realizacji projektów społecznych służących mieszkańcom regionu. W przygotowaniu strategii wielką rolę odegrały spotkania organizowane m.in. z przedsiębiorcami, przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz instytucji społecznych, działających na terenie powiatu, a także uwagi zgłaszane przez mieszkańców. Dlatego też Barbara Petek-Matuła z Fundacji „Moderato”, która na zlecenie powiatu opracowywała dokument, dziękując za pracę wykonaną w minionych miesiącach, wyrazy wdzięczności skierowała nie tylko do Zarządu Powiatu, radnych czy pracowników starostwa, ale i wszystkich innych osób, które przyczyniły się do stworzenia nowej strategii rozwoju naszego powiatu.

W czasie sesji radni wysłuchali informacji Powiatowego Rzecznika Konsumentów, przegłosowali także trzy ważne dokumenty związane z obszarem szeroko rozumianej pomocy społecznej. To: Powiatowy Program Rozwoju Pieczy Zastępczej na lata 2021 – 2023 w Powiecie Wadowickim, Powiatowy Program Działań na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Powiecie Wadowickim na lata 2021 – 2024 oraz Powiatowy Program Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021 – 2024 w Powiecie Wadowickim.
Rada Powiatu zdecydowała również m.in. o ustaleniu rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie powiatu. Niemal jednogłośnie (przy jednym głosie wstrzymującym się) radni postanowili o nadaniu pięciu osobom tytułu „Zasłużony dla Powiatu Wadowickiego”. Tytuł został przyznany księdzu prałatowi Stanisławowi Czernikowi, proboszczowi parafii św. Macieja w Andrychowie, dwóm niezwykle zasłużonym działaczom NSZZ „Solidarność”: Janowi Nowakowi i Zdzisławowi Szczurowi, jak również pośmiertnie: nauczycielowi i propagatorowi historii regionu Gustawowi Studnickiemu oraz nauczycielowi i działaczowi „Solidarności” Józefowi Zemanowi.

Na koniec sesji przyszedł czas na podsumowanie mijającego roku oraz podziękowania. Jak podkreślała przewodnicząca Rady Powiatu Zofia Kaczyńska, 2020 rok zdominowała pandemia koronawirusa oraz maseczki i dystans społeczny, będące jej symbolem. Mimo to udało się wykonać ogrom pracy a także utrzymać więź i to zarówno między radnymi, jak również między nimi i mieszkańcami.