Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: wojewoda małopolski podpisał umowy na ponad 102 miliony złotych. Wśród inwestycji jest także zadanie Powiatu Wadowickiego

Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg: wojewoda małopolski podpisał umowę z samorządowcami z Powiatu Wadowickiego

Budowy mostów, rozbudowy i remonty dróg. W całej Małopolsce na drogach gminnych i powiatowych samorządy przystępują do realizacji inwestycji dofinansowanych z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Jedną z nich jest – o czym pisaliśmy tutaj – przebudowa drogi powiatowej Kalwaria – Brzeźnica, na którą nasz samorząd pozyskał ok. 5 milionów złotych.

23 lipca br. wojewoda małopolski Łukasz Kmita podpisał umowy na zadania inwestycyjne o łącznej długości ponad 45 kilometrów. Co istotne, w większości umowy te obejmują projekty wieloletnie. Dofinansowanie przyznane przez premiera Mateusza Morawieckiego tylko na te zadania wynosi łącznie 102 248 179 złotych.

Dzięki dofinansowaniu inwestycji w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg małopolskie drogi stają się bardziej komfortowe i bezpieczne, a kolejne inwestycje są impulsem do rozwoju gospodarczego – mówi Łukasz Kmita. – Rząd Pana Premiera Mateusza Morawieckiego zmienił sposób myślenia o dofinansowywaniu inwestycji na drogach lokalnych. Samorządy mogą pozyskiwać środki także na zadania wieloletnie. Tego wcześniej nie było, a to właśnie ten mechanizm pozwala na realizację zadań z większym potencjałem, bardziej złożonych, w tym tych uwzględniających obiekty mostowe i inne obiekty inżynieryjne. Jak powiedział Pan Premier, „równomierny rozwój Polski, wspieranie biedniejszych regionów i naprawa zapóźnień cywilizacyjnych w każdym zakątku kraju – to obiecaliśmy i to realizujemy” – dodaje wojewoda.

W ramach rozstrzygnięć Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Funduszu Dróg Samorządowych) w latach 2019 – 2024 do Małopolski trafi 539 989 101,34 zł na realizację zadań drogowych, wskazanych przez samorządy gminne i powiatowe,
w tym na:
* kontynuowane zadania wieloletnie – 134 515 444,36 zł,
* nowe zadania jednoroczne i wieloletnie – 405 473 656,98 zł.

Fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.