Razem dla LIFE-EKOMAŁOPOLSKA

Omówienie współpracy dotyczącej projektu LIFE-EKOMAŁOPOLSKA było głównym tematem spotkania, które odbyło się 7 grudnia br. w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Wadowicach. Przedstawiciele starostwa i gmin z terenu powiatu wadowickiego rozmawiali na temat wspólnych działań, jakie będą podejmowane w związku z realizacją projektu i podpisaniem porozumienia w tej sprawie. Na spotkaniu obecni byli starosta Eugeniusz Kurdas, Sekretarz Powiatu Beata Geisler, a także kierownik Wydziału Ochrony Środowiska Monika Nowak.
Paulina Majkutewicz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego przybliżyła zebranym założenia projektu LIFE-EKOMAŁOPOLSKA, a Monika Nowak omówiła zadania powiatu związane z realizacją tego projektu. Chodzi tu m.in. o zatrudnienie ekodoradcy, prowadzenie kampanii edukacyjno-informacyjnej, przygotowanie opinii eksperckich, materiałów edukacyjno-informacyjnych lub organizację wydarzeń dotyczących działań w zakresie szeroko pojętej ochrony środowiska.
Województwo Małopolskie realizuje projekt LIFE-EKOMAŁOPOLSKA wspólnie z 25 partnerami: Ministerstwem Rozwoju, Województwem Śląskim, Akademią Górniczo-Hutniczą, Europejskim Centrum Czystego Powietrza, miastami Kraków, Tarnów i Nowy Sącz oraz 18 powiatami, m.in. wadowickim, przy wsparciu partnerów zagranicznych: Instytutu ds. Energii, Klimatu i Środowiska w Wuppertalu (Niemcy) oraz Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego w Cottbus (Niemcy). Najważniejsze założenia projektu LIFE EKOMAŁOPOLSKA to m.in. promocja odnawialnych źródeł energii, poprawa efektywności energetycznej i działania na rzecz ochrony klimatu. Projekt ma być wdrażany w latach 2021 – 2030. Jego całkowita wartość dla Małopolski to ok. 70 mln złotych, z czego 60 % to środki pozyskane z programu LIFE, a 35 % – z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla Powiatu Wadowickiego na 10 lat przewidziano ponad 1,022 mln zł, z czego 5 % to wkład własny powiatu.