Przyjaciel i mistrz młodych. O kim tak mówią w Radoczy?

Tradycją Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Radoczy jest organizacja autorskiego konkursu, który ma na celu przybliżenie osoby polskiego papieża. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią, międzyszkolny konkurs „Jan Paweł II – Przyjaciel i Mistrz Młodych” powrócił – i to w nowej formule!

W przeddzień 17. rocznicy śmierci Jana Pawła II, czyli 1 kwietnia br. odbyła się IX edycja konkursu pod hasłem „Rodzino, ja jestem z Wami!”. Przyciągnęła ona aż 116 uczestników z 29 szkół podstawowych powiatu wadowickiego i oświęcimskiego!

Najpierw 4-osobowe drużyny przystąpiły do 30-minutowego egzaminu teoretycznego, aby następnie, poprzez wyłonienie przedstawiciela grupy, zmierzyć się w egzaminie praktycznym w formie teleturnieju. Trudu i zaangażowania nie zabrakło, a każdy z uczestników otrzymał nagrodę ufundowaną przez liczne grono sponsorów.

Tegorocznymi laureatami konkursu zostali:
I miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Stanisławiu Górnym w składzie: Oliwier Opyrchał, Eryk Pachy, Zuzanna Kodek, Aleksandra Wieczorek
II miejsce – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym w składzie: Filip Kłaput, Natalia Gębala, Mikołaj Woźnica, Natalia Bury
III miejsce – Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Królowej Jadwigi w Barwałdzie Dolnym w składzie: Oliwier Łyczak, Karolina Kulpa, Franciszek Famielec, Maria Mrzygłód

Ponadto w pierwszej dziesiątce znalazły się:
* IV miejsce – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
im. św. Maksymiliana  Kolbe w Ponikwi
* V miejsce – Zespół Szkół Samorządowych – Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II
w Targanicach
* VI miejsce – Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Dąbrówce
* VII miejsce – Szkoła Podstawowa im. gen. Waleriana Czumy w Zawadce
* VIII miejsce – Szkoła Podstawowa im. ks. Franciszka Gołby w Bachowicach
* IX miejsce – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Marii Konopnickiej w Andrychowie
* X miejsce – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach

Nagrody specjalne za najlepsze osiągnięcia indywidualne otrzymali:
* I miejsce – Oliwier Opyrchał – Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Stanisławiu Górnym
* II miejsce – Martyna Koźbiał – Szkoła Podstawowa im. gen. Waleriana Czumy w Zawadce
* III miejsce – Gabriel Graca – Szkoła Podstawowa nr 5 im. Mikołaja Kopernika
w Wadowicach
* IV miejsce – Mikołaj Woźnica – Szkoła Podstawowa im. Karola Wojtyły w Barwałdzie Górnym
* V miejsce – Adam Brańka – Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich im. św. Maksymiliana  Kolbe w Ponikwi
* VI miejsce – Milena Kasolik – Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
w Andrychowie.

Całość wydarzenia „okrasił” występ Szkolnego Zespołu Muzycznego „No name”, którego piosenki wpasowały się w wyjątkowy klimat wydarzenia a także konferencja wielkopostna rekolekcjonisty o. Tomasza Kaczmarczyka OFM z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Brodach.

Wśród gości zaproszonych na wydarzenie znaleźli się m.in. małopolska wicekurator oświaty Halina Cimer, przewodnicząca Rady Powiatu w Wadowicach Zofia Kaczyńska, dyrektor wadowickiej delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Edyta Stradomska, dyrektor Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Filipa Kaczyńskiego a zarazem przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz, katechetka i współzałożycielka konkursu Krystyna Słaboń oraz księża: proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. Przemienienia Pańskiego w Radoczy i  współorganizator konkursu ks. Janusz Sołtys, dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach ks. Łukasz Piórkowski, rejonowy wizytator katechetyczny ks.  Adam Kurdas i dziekan dekanatu Niegowić, proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Marcina w Biskupicach, współzałożyciel konkursu – ks. kanonik Robert Jończyk.

Warto dodać, że wyniki konkursu zostaną uwzględnione w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych w postaci dodatkowych punktów dla laureatów zmagań.

Gratulujemy laureatom i zapraszamy za rok na kolejną edycję wydarzenia. W imieniu organizatorów dziękujemy także wszystkim sponsorom konkursu.