Pracy na drogach powiatowych nie zabraknie

Koniec czerwca przyszłego roku – to termin zakończenia rozbudowy drogi powiatowej 1782K Kalwaria – Brzeźnica na 708-metrowym odcinku w Kopytówce i Marcyporębie. Z kolei do końca maja 2021 roku powinna zakończyć się przebudowa innej „powiatówki” – ul. Długiej w Targanicach. W obu przypadkach roboty będą współfinansowane z rządowego Funduszu Dróg Samorządowych (FDS).

W ramach rozbudowy drogi w Kopytówce i Marcyporębie powstanie jezdnia z mieszanek mineralno-bitumicznych o szerokości 6 metrów z poszerzeniami na łukach. Pod nawierzchnią asfaltową zostanie wykonana podbudowa. Pobocza drogi będą miały szerokość jednego metra. Rozbudowa zakłada także wykonanie fragmentu kanalizacji deszczowej wraz ze studniami, remont przepustów pod jezdnią oraz zjazdami. Dodatkowo m.in. przewidziano umocnienie rowów płytami ażurowymi oraz korytkami kolejowymi – wylicza starosta Eugeniusz Kurdas. Koszt prac to ok. 1,1 mln złotych. 50 procent kosztów kwalifikowalnych zadania pokryje dotacja z FDS. Przetarg na wykonanie robót wygrało Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowo-Mostowe DROG-BUD Franciszek Fryc ze Spytkowic (na zdjęciu podpisanie umowy).

Rozbudowa drogi powiatowej 1782K w Kopytówce i Marcyporębie to część większego projektu. Najpierw przebudowany zostanie 708-metrowy odcinek, a następnie zaplanowano roboty na dwóch innych: w Zebrzydowicach oraz Stanisławiu Dolnym (łącznie ponad 2,5 km) oraz Marcyporębie, Brzezince i Brzeźnicy (ponad 3 km). Także w przypadku tych odcinków drogi powiatowej Kalwaria Zebrzydowska – Brzeźnica powiat stara się o dofinansowanie z FDS. Rozstrzygnięcie naboru planowane jest z początkiem 2021 r.

Z Funduszu Dróg Samorządowych w najbliższych miesiącach współfinansowana będzie także inna ważna inwestycja drogowa Powiatu Wadowickiego. Chodzi o przebudowę ulicy Długiej w Targanicach. – Łącznie zmodernizujemy teraz blisko 990 metrów drogi powiatowej 1741K Sułkowice – Brzezinka – Roczyny – Andrychów. Wcześniej wspólnie z gminą Andrychów wykonaliśmy prace na pozostałych częściach tego traktu. Przebudowa Długiej to ostatni etap modernizacji całej tej drogi – mówi wicestarosta Beata Smolec. – Zakres prac jest naprawdę duży. Na Długiej nie tylko zostanie położona nowa nawierzchnia, ale i jezdnia na całej szerokości zostanie poszerzona do 5,5 metrów. Dodatkowo, w ramach przebudowy zostaną wykonane m.in. nowe zjazdy z kostki brukowej oraz kanalizacja deszczowa. Wzdłuż lewej krawędzi jezdni powstanie chodnik o szerokości dwóch metrów z miejscowymi zawężeniami – opisuje B. Smolec.

Koszt robót, które wykona EUROVIA POLSKA S.A. z siedzibą w Bielanach Wrocławskich, to blisko 2,5 mln złotych. Dofinansowanie z FDS wyniesie 50 proc. kosztów kwalifikowanych zadania, czyli ok. 1,2 mln zł.