Powiatowe obchody Święta Policji tym razem w Lanckoronie

święto policji 2023

Tegoroczne Święto Policji w Komendzie Powiatowej Policji (KPP) w Wadowicach odbyło się 21 lipca na lanckorońskim rynku. Był to dzień pełen gratulacji, życzeń i wzruszeń dla funkcjonariuszy oraz pracowników cywilnych Policji. Na wyższe stopnie służbowe awansowało 39 policjantów.

Stało się już tradycją, że jako samorządowcy uczestniczymy w Waszym święcie. Jest to okazja między innymi do tego, aby podziękować pracownikom naszej powiatowej Policji za ich służbę – za to, że z narażeniem swojego zdrowia a czasami i życia – zapewniacie Państwo bezpieczeństwo mieszkańcom naszego regionu i za to, że każdego dnia pokazujecie się z jak najlepszej strony – jako profesjonaliści, zdeterminowani, by pilnować przestrzegania prawa. Za Waszą ofiarną służbę – w imieniu mieszkańców powiatu wadowickiego – składam wyrazy wdzięczności – mówiła podczas uroczystości wicestarosta Beata Smolec.

Słowa wdzięczności skierowała także do rodzin funkcjonariuszy. Osobno wicestarosta dziękowała pracownikom cywilnym naszej Komendy. – Stanowicie Państwo jeden z głównych jej filarów. Wasze profesjonalne podejście do wypełniania obowiązków, życzliwość i zaangażowanie dają gwarancję dobrego funkcjonowania jednostki. Bardzo za to dziękuję – zwracała się do nich B. Smolec.

Na uroczystość przybyli także m.in. wojewoda małopolski Łukasz Kmita, zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Rafał Leśniak, posłowie na Sejm RP Filip Kaczyński i Marek Polak, przewodnicząca Rady Powiatu w Wadowicach Zofia Kaczyńska oraz przewodniczący Rady Miejskiej w Wadowicach Piotr Hajnosz. Licznie zjawili się również komendanci zaprzyjaźnionych służb mundurowych, przedstawiciele sądownictwa, prokuratury i edukacji, duchowieństwo, burmistrzowie i wójtowie z naszego regionu, przedstawiciele Stowarzyszenia Policji IPA oraz emerytowani komendanci.

W tym roku awansowało 39 policjantów z KPP w Wadowicach:
• w korpusie oficerów młodszych Policji:
– na stopień komisarza Policji – czterech policjantów;
• w korpusie aspirantów Policji:
– na stopień aspiranta sztabowego Policji – siedmiu policjantów;
– na stopień starszego aspiranta Policji – dziewięciu policjantów;
– na stopień aspiranta Policji – dwóch policjantów;
– na stopień młodszego aspiranta Policji – jeden policjant;
• w korpusie podoficerów Policji:
– na stopień sierżanta sztabowego Policji – czterech policjantów;
– na stopień starszego sierżanta Policji – pięciu policjantów;
• w korpusie szeregowych Policji
– na stopień starszego posterunkowego – siedmiu policjantów;

Komendant Powiatowy Policji insp. Arkadiusz Śniadek wyróżnił listami gratulacyjnymi dwoje pracowników Policji. Nagrody dla wyróżniających się policjantów i pracowników cywilnych Policji wręczyli również samorządowcy.

W okolicznościowym przemówieniu wojewoda podkreślał, że służba w Policji, to wyraz patriotyzmu. – Proszę przyjąć szczere gratulacje otrzymanych awansów i wyróżnień. Są one wyrazem uznania dla Państwa zaangażowania. Jednocześnie życzę, aby Święto Policji budziło jeszcze większą, zasłużoną wdzięczność, przysparzało wielu powodów do osobistej satysfakcji i przynosiło siły do codziennej służby w myśl policyjnej dewizy „Pomagamy i chronimy” – mówił na lanckorońskim rynku.

W podobnym tonie wypowiadali się również pozostali zaproszeni goście. – Służba w Policji jest trudnym zadaniem, stanowi wielkie wyzwanie, może jednak sprawiać ogromną satysfakcję. W imieniu obecnych tu samorządowców i własnym dziękuję Państwu za to, że tworzycie zgrany i otwarty na wyzwania zespół. Życzę wszystkim spokojnej i bezpiecznej pracy, wielu sukcesów oraz szacunku obywateli – zwracała się B. Smolec do funkcjonariuszy i pracowników cywilnych wadowickiej Komendy, życząc jednocześnie wszelkiej pomyślności i spełniania planów także tych osobistych.

Więcej o tegorocznych powiatowych obchodach Święta Policji można przeczytać tutaj